Przejdź do głównej zawartości

Jodi Picoult. Drugie spojrzenie.

Wydane przez
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Truizmem jest już stwierdzenie, że Jodi Picoult w swoich książkach porusza tematy o tyleż ważne, co kontrowersyjne. Każda z jej powieści ma coś, o co - po lekturze - można spierać się w gronie czytających.

Pewna firma kupuje ziemię wraz z niszczejącym domem w Comtosook - planują wyburzyć zabudowania, a na odzyskanym w ten sposób terenie wybudować centrum handlowe. Ich prace spotykają się w głośnym sprzeciwem Abenakich, rdzennych mieszkańców, którzy twierdzili, iż na rzeczonej ziemi leżą kości ich przodków.

W mieście zaczynają się dziać różne, dziwne rzeczy. Ziemia, na której miano kopać pod fundamenty zamarza mimo sierpnia, codziennie rano miasteczko przykrywa warstwa płatków różanych, itp. Wszystkie te zdarzenia prowadzą do zbadania przeszłości. Śledztwo prowadzone przez policjanta i łowcę duchów prowadzi mężczyzn do lat trzydziestych XX wieku, kiedy to w Vermont istniało i działało bardzo sprawnie towarzystwo eugeniczne.

Kto ma prawo decydować o tym, czy dany człowiek powinien mieć zdolność płodzenia dzieci? Kto może powiedzieć, że ten, czy ów niewłaściwie zajmuje się swoimi dziećmi? Kto dał prawo jednym ludziom decydowania o tym, czy inni ludzie mogą tworzyć rodzinę? Drzewa genealogiczne kreślone po to, by uzasadnić swoją wolę dotyczącą tego, że młodzi ludzie z tej rodziny zostaną wysterylizowani bez ich wiedzy, traktowanie ludzi gorzej niż zwierząt, bo nie są biali - przypomina Wam to coś?

Przeczytajcie "Drugie spojrzenie" Jodi Picoult i zastanówcie się nad treścią powieści. Mnie wątek historyczny dał wiele do myślenia.

*   *   *
Książki Jodi Picoult możecie kupić w:

Komentarze

Kasiek pisze…
Ostrzę sobie zębiska na tą książkę... A Twój opis jeszcze mnie zmotywował!!
Dzięki ;)
Z Picoult to ja mam tak, że sięgam w ciemno. Każda mnie zachwyca i zbiera wysokie noty. Więc i po tę powieść chętnie sięgnę. :)
Monika Badowska pisze…
Vampire_Slayer,
ja mam tylko różne poziomy zachwytów;)))
Magia książki pisze…
Chyba sobie kupię;) Zachęciłaś mnie :)
Beata Woźniak pisze…
A ja jakoś nie mogę zacząć chociaż jednej jej powieści.nie mam jakoś ochoty, mimo że w bibliotece jest i moja mama się zachwycała swego czasu.
pozdrawiam
Klaudyna Maciąg pisze…
Mam na półce kilka jej książek i wreszcie muszę się za nie zabrać, bo na razie tylko leżą :)
Monika Badowska pisze…
Isabelle,
:)

Montgomerry,
spróbuj - namawiam:)

Futbolowa,
leżą, a Ty nie czytasz? Oj;)))
Monika Badowska pisze…
Isabelle,
:)

Montgomerry,
spróbuj - namawiam:)

Futbolowa,
leżą, a Ty nie czytasz? Oj;)))
Paulina Olczak pisze…
Poluję na tę książkę odkąd tylko dowiedziałam się, że zostanie u nas wydana. Póki co niestety nie mam możliwości, by ją przeczytać, ale bardzo bym chciała zrobić to jak najszybciej. Picoult uwielbiam i cenię, mam na swoim koncie kilka jej książek i każda bardzo mi się podobała. ;)
Liliowa pisze…
Bardzo, bardzo, bardzo chcę tę książkę przeczytać, tyle, że póki co nie mam jej na swej własnej półce.
madmad pisze…
Ja książkę mam na półce, ale ostatnio czasu brakuje na czytanie swoich prywatnych książek. Muszę mniej pożyczać.
Monika Badowska pisze…
Lenalle,
:)

Liliowa,
wszystko przed Tobą:)
Monika Badowska pisze…
Madmad,
ja ostatnio prawie przestałam pożyczać z biblioteki, czego trochę żałuję, bo uwielbiam bywać w bibliotekach:)
Iza pisze…
Dla wątku eugenicznego faktycznie warto siegnąc po te książkę.
Wątek o duchach taki trochę średnio w moim guście, ale tu można wrócić do pkt. 1:)
Monika Badowska pisze…
Iza,
obydwa te wątki są ściśle splecione, ale zapewniam Cię, ze warto:)
Motylek pisze…
A dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o miłości i rozpaczy po straconej kochanej osobie...

Motylek

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj