Kogutek Ziutek...

Wydane przez
Wydawnictwo Skrzat

(zdjęcie ze strony Wydawnictwa)

Barbara Sudoł powołała do życia bohatera, który jest ciekawski, przyjacielski, nieco urwipołciowaty, ale  dający się lubić. Kogutek Ziutek, bo o nim mowa, jest postacią pierwszoplanową serii składającej się z kilku książeczek.
Ziutek postanawia wyruszyć ze znanego sobie podwórka w świat. Na szlaku przygód prawie wpada pod samochód, niemalże topi się, aż wreszcie trafia w ręce sprytnego lisa, który udając przyjaciela zaprasza Kogutka na obiad. Biedny Ziutek nie wie, że to on ma być daniem głównym. Na szczęście kogutek ma przyjaciół.
Lutka obudziła moją sympatię trzpiotowatością i tym, że jest Ślązaczką . Gdy odwiedza kurze kuzynostwo nie bacząc na niebezpieczeństwa wsiada, jak zauważył słowik, do nissana, który uwozi ją do miasta. Zauroczony Lutką Ziutek wyrusza na wyprawę ratowniczą.
Ziutek dostaje zaproszenie na Mazury. Wyrusza w podróż pociągiem i z radością wita czekającą na niego na peronie olsztyńskiego dworca rodzinę. Rozbijają namioty nad brzegiem jeziora, szukają grzybów w Puszczy Piskiej, żeglują i tropią złodzieja, który okradł ich biwakowisko.
Kogutek Ziutek rozpoczyna sformalizowaną edukację. Wśród przyjaciół szybko płyną szkolne dni, a jedynym zmartwieniem dzieciaków są miś i wilczek z drugiej klasy, które dokuczają młodszym, mniej sprawnym kolegom. Na szczęście Ziutek i inni uczniowie zerówki znajdują sposób na sprzeciwienie się łobuzom. W nagrodę cała klasa wraz z wychowawcą wyjeżdża na wycieczkę do Zakopanego.
Tuż po tym jak klasa Kogutka Ziutka wróciła z Zakopanego, dzieciaki dostały zaproszenie ze Szczawnicy. Wąwóz Homole, Palenica, Trzy Korony. Uczniowie zerówki dowiedzieli się, że nie należy schodzić ze szlaku, i mieli przyjemność płynąć tratwami po Dunajcu.*
Ze Szczawnicy Kogutek z przyjaciółmi wrócili awionetką. Wkrótce jednak czekała ich o wiele dalsza podróż, a środkiem lokomocji był odrzutowiec, a później helikopter. W Komyszach powstał zespół wokalny - Lutka śpiewa solówki, a reszta uzdolnionych mieszkańców tworzy zespół. Ich sława dociera aż do Australii i w ten oto sposób Koszymszanie lądują na odległym kontynencie. Egzotyczna wyprawa, niemniej egzotyczni nowi znajomi - to wszystko sprawia, że Kogutek Ziutek poszerza horyzonty.


Poprzez postać sympatycznego Kogutka dzieci uczą się świata i zasad nim rządzących. Historie Ziutka Autorka opowiada wierszem, ilustracje wykonała Agata Nowak. Przygody Kogutka Ziutka obudowane są wieloma książeczkami tworzącymi serię: "Alfabet...", "Cyferki...", "Maluję wodą...", "Łamigłówki...", "Z Ziutkiem rysuje i koloruję", a także gadżetami  - kalendarzem, czy kartami do gry w Piotrusia.

* Jak podaje Wydawnictwo Skrzat na okładce książeczki "Kogutek Ziutek w Pieninach" jest jakiś błąd. Kto go odkryje i napisze o tym do Wydawnictwa ma szansę wygrać zestaw 10 książeczek o Kogutku. Szczegóły tutaj.

5 komentarzy:

Bazyl pisze...

O, kurza stopa, ile się namnożyło Ziutków! Znamy dwa pierwsze, pora poszukać reszty :D Dzięki za info.

Monika Badowska pisze...

Bazylu,
ja z zazdrością zerkałam na koszulki ekipy Skrzata podczas Targów;)))

Bazyl pisze...

:) A u mnie już trzy siedzą w koszyku mikołajkowym. A ja waham się nad nowym (w sensie wydania) Vernem.

Monika Badowska pisze...

Nad którym?

Bazyl pisze...

A w sumie, to, jak mówią w moich stronach, bądź którym. Szkoda, że niektóre dzielone na dwie części :(

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger