Jacek Skowroński. Mucha.


Wydane przez
Wydawnictwo Oficynka

Jacek Skowroński postanowił wykorzystać ludzką, wciąż niezaspokojoną, ciekawość wiodącą żyjących cicho i mało ekscytująco do interesowania się codziennością mafiozów i gangsterów. Apoloniusz, agent ubezpieczeniowy, trafia do domu kapiącego bogactwem i przypadkowo, patrząc przez okno, jest świadkiem brutalnego zachowania obstawy pana domu. Jako, że widział zbyt wiele jego życie - przede wszystkim we własnym przekonaniu, traci na znaczeniu - staje się idealnym materiałem na ofiarę i nabiera przekonania, że ludzie Muchy ścigają go by zabić.

Główny bohater wspina się na wyżyny własnej wyobraźni i korzystając z chętnie przedstawianych w popkulturze wzorców oraz z pomocy przyjaciela rozpoczyna akcję "zemsta". Chyba nie ma we współczesnym świecie nic łatwiejszego niż zepsucie komuś reputacji - media, szczególnie tabloidy, czyhają na okazje, w których niewielkim kosztem będą mogły zdobyć materiał do epatowania czytelników/widzów historiami częstokroć wyssanymi z palca.

"Mucha" to powieść gangsterska à rebours - powieść, w której ściganym staje się mafiozo, a ścigającym - agent ubezpieczeniowy w pomarańczowym maluchu. Ta, przyjęta przez Autora, konwencja dała bardzo ciekawy efekt.

7 komentarzy:

Gosia Bojarun pisze...

Ja tak z innej beczki... Bardzo mi zależy żebyś zauważyła moją prośbę, więc piszę tu a nie pod postem pierniczkowym. BARDZO PROSZĘ Cię o przepis na pierniczki :-)))
Mój mail mbmarobas@gmail.com.
Pozdrawiam serdecznie

Monika Badowska pisze...

Maleństwo,
wysłałam:)

Edyta pisze...

dobra książka :)

kasandra_85 pisze...

Już od 2 tygodni książka czeka w kolejce, ale z powodu nadmiaru pozycji czytelniczych pewnie kupię ją w styczniu lub nawet później. Ale warto czekać ;)

Monika Badowska pisze...

Edith,
:)

Kasandra,
:)

sabinka.t1 pisze...

Hihihi
Ostatnio Mucha opanowała blogi :o)
Trudno się potem nie skusić :o)
pozdrawiam.

Tajemnica33 pisze...

Wszyscy zaczytani w Muszce :) Opowiadają o niej i kuszą a ja tak nie lubię much :) może dzięki książce zmienię zdanie na ich temat ;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger