Elżbieta Jodko-Kula. Maciek.


Wydane przez
Wydawnictwo Skrzat
Seria: Nastoletnie problemy

Maciek, tytułowy bohater, pochodzi z niezbyt zamożnej rodziny. Mama jest nauczycielką, tata niegdyś był kustoszem muzealnym, a teraz próbuje poradzić sobie w świecie handlu. Chłopak rozumie sytuację finansową rodziny, nie jest gburkiem nastawionym na ciągnięcie od rodziców kasy, ale że nastoletnie marzenia mają wielką moc to chce zarobić pieniądze na wakacyjny rejs po Mazurach.

Piotrek to chłopiec z rodziny bardzo zamożnej, ale jednocześnie ubogiej emocjonalnie. Ojciec jest wiecznie zapracowany, matka uważa, że od tego, by zajmować się dzieckiem jest szkoła i pani Hela prowadząca dom, a siostra Piotrka traktuje młodszego brata jak wyjątkowo uciążliwego sąsiada.

Pewnego dnia łowiący nad rzeka ryby Maciek wyławia z wody Piotrka. Znajomość zacieśnia się z inicjatywy samotnego chłopca, który marzy o tym, by mieć przyjaciela, by ktoś zwrócił na niego uwagę i by go wysłuchał.

Zestawienia dwóch różnych rodzin, a co za tym idzie - dwóch różnych światów - dokonała Autorka w sposób czytelny, oparty nieco na stereotypowych poglądach. Rodzice obydwu chłopców przedstawieni są wyraziście, znajomość Maćka i Piotrka rozwija się w zaskakujący sposób, a sytuacja z jaką muszą zmierzyć się bohaterowie powieści ukazana jest obiektywnie.

Tematyka jaką przedstawia w swojej książce Elżbieta Jodko-Kula jest skoncentrowana na rodzinie i ukazuje różne sposoby wzajemnego traktowania się wśród bliskich osób. Ciekawa jestem bardzo jak młodzi ludzie, do których skierowana jest ta książka, odbiorą opowieść o Maćku i Piotrusiu, czy uwierzą w przedstawione przez Autorkę problemy? Ja wierzę.

2 komentarze:

toska82 pisze...

Ja wierzyłam kiedyś, teraz jak patrze na młodzież to wszystko jest zupełnie nie tak.

Monika Badowska pisze...

A ja wciąż wierzę, może naiwnie, ale wierzę:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger