Przemek Wechterowicz. Każdy kot ma dwa końce.


Wydane przez
Wydawnictwo MG

Czytanie/oglądanie książki autorstwa doskonale dobranego duetu Przemka Wiechterowicza i Anny Nowocińskiej-Kwiatkowskiej to prawdziwa przyjemność. Gdy wróciłam z "Każdy kot ma dwa końce" z Targów do domu i sięgnęłam po książkę tuż przed snem, stres uciekł przegnany moim szerokim uśmiechem.

Cóż jest takiego niezwykłego w tej książce? Przemek Wiechterowicz wziął na warsztat znane przysłowia i  poprzerabiał je według kociego klucza. I tak oto mamy urocze: Jak sobie pościelisz, tak kot się wyśpi, czy Jeden kot domu nie czyni (zgadzam się, zgadzam!).

Do tekstów przygotowanych na podstawie przysłów przyjazne i trafne ilustracje zrobiła Anna Nowocińska-Kwiatkowska. 


Stylistyka grafiki sięga a to do makatek niegdyś zdobiących kuchnie zaradnych gospodyń, a to do projektów wnętrz rodem z lat sześćdziesiątych lub do czarno-białych, niczym komiksowych, ilustracji. Całość jest skomponowana w tak udany sposób, że trudno oprzeć się przekonaniu, że teksty bez ilustracji, a ilustracje bez tekstów nie tworzyłyby odpowiedniego efektu, że ograniczenie się do jednej z dwóch form przekazu zubożyłoby wymowę książki pozbawiając czytelników przyjemności obcowania z idealnym wzajemnym się uzupełnianiem słów i ilustracji w "Każdy kot ma dwa końce".

Ku odprężeniu, ku radości, dla kociarzy i kociolubnych:-)

5 komentarzy:

Aurora pisze...

Z chęcią popieszczę w dłoniach tę książkę z równie wielką czułością co futerko kota :))

Kala pisze...

Cudowna :D Urzekła i mnie :)

Monika Badowska pisze...

Aurora,
miłego:-)

Kala,
:-D

Unknown pisze...

Kolejna książka o kotach, którą z wielką chęcią przeczytam.:)
Polecam książkę o podobnej formule: "Kot i Tao" Kwong Kuen Shan, gdzie artystyczne kocie portrety przeplatają się ze złotymi myślami chińskich filozofów. :)

Monika Badowska pisze...

Lewus,
:-) Znam tylko tej autorki "Kot filozoficzny"

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger