Izabela Sowa. Części intymne.


Wydane przez
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Janusz jest autorem chętnie kupowanych książek. Jego "przyjaciel", a może jednak bardziej agent, umawia go na szereg spotkań autorskich, na wędrówkę od bibliotek przez szkoły po domy kultury. Wszędzie pisarz spotyka się z ludźmi, którzy w swej masie są jednakowi, a w szczególe czasami zaskakują Janusza swoją niedojrzałością, naiwnością i paradoksalnie - marzeniami o szczęśliwym życiu; paradoksalnie, gdyż Janusz już nie snuje marzeń przyjmując to, co przynoszą dni.

Kusi mnie, by w Januszu doszukiwać się alter ego Izabeli Sowy, twórcy zmęczonego wędrówką po peryferiach, a może nawet nie tyle wędrówką, co koniecznością opuszczenia własnych czterech ścian (co nie jest jednoznaczne). Kusi tym bardziej, że słowa Janusza i jego rozmówców są tak bardzo charakterystyczne dla przekazu Izabeli Sowy.

Cieszy mnie ta lektura, tym bardziej, że mimo pozornej lekkości, "Części intymne" zawierają wiele ważnych słów, wiele supełków, które - gdy spróbujemy je rozplątać - zawiodą nas na być może nigdy nie odwiedzane ścieżki.

P.S. Izabela Sowa będzie w Empiku w SCC wsobotę, 12 listopada, o piątej popołudniu.  

2 komentarze:

nutta pisze...

O, tak. Pani Sowa chętnie odbywa trasy promujące jej twórczość i mówi o kłopotach z wydawcami. Nie znam tej książki, ale chyba masz wiele racji w postrzeganiu kreacji bohatera powieści.

onaczytawszedzie pisze...

Do mnie coś słowa autorki nie przemawiają... ale kto wie :)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger