Książka, kawa i człowiek na całe życie

Trafiłam ostatnio na dwa artykuły traktujące o książkach i tym czego dotyczą, a także tym, co dotyczy ich, książek.

Jeden z nich to „Czy można być z kimś, kto czyta kiepskie książki?”. Autorka zastanawia się jaki wpływ ma to co czytamy na nasze kontakty z ludźmi. Przytacza historie, z których wynika, że dobry związek można stworzyć tylko z tym człowiekiem, który czyta książki podobne tym, które my czytamy; zbyt duża rozbieżność powoduje dysonans i skutkuje rozstaniem. Czy też tak sądzicie?

Artykuł drugi traktuje o dopieszczających nas, czytelników, księgarniach i supermarketach, które starają się przybliżyć swoim klientom także książki. Autor przywołuje „Empik”, „Czułego barbarzyńcę”, „Małą Literę” jako miejsca, gdzie można przeczytać książkę, wypić kawę, odprężyć się z książką, czy gazetę w dłoni.

Lubicie takie miejsca? Ja cenię sobie bardzo warszawski Traffic i nieodległego od BUW-u „Tarabuka”. Znacie książko- kawiarnie z innych miast?

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

z pierwszym artykułem się zgadzam- ale ja tam wyczytałam coś innego, niż ty. Odniosłam wrażenie, że autorowi chodziło o to, że rozbieżne gusty literackie a potem rozstanie ze względu na nie są tylko przykrywką dla prawdziwych problemów związku.
W moim małżeństwie ja jestem osobą czytającą, dzieci czytają, bo mama namawia i podtyka pod nos, a mąż nie czyta nic oprócz gazet. I jakoś dotrwaliśmy do 15 rocznicy ślubu i dobrze nam razem.
A drugi artykuł nie zainteresował mnie i nie doczytałam do końca, więc się nie ustosunkuję:)
pozdrawiam

Monika Badowska pisze...

Kalio,
mnie wyjątkowo uderzyło w artykule to, jak jeden z rozmówców przyznaje, że zniechęcił sę do kogoś, kto na spotkanie z nim przyszedł z Proustem pod pachą, bo to banalne i snobistyczne;) I zastanowiłam się nad tymi, którzy uczestniczą, jako fotografowani, w akcji "Przyłapani na czytaniu". Myślisz, że zanim pozwolą zrobić sobie zdjęcie gorączkowo przekopują półki z książkami, by zdecydować, jaka książka najpełniej unaoczni ich osobowość?:)

Anonimowy pisze...

krakow - massolit

Solardew pisze...

A we Wrocławiu niestety tylko Empik i ja osobiście bardzo zazdroszczę Warszawie "Czułego Barbarzyńcy":)

Monika Badowska pisze...

Ja do "Czułego..." nigdy nie weszłam. Wolałam "Tarabuka". A może jest coś poza Empikiem na Górnym Śląsku?

Anonimowy pisze...

tak, uważam że przeszukują półki i się pozują

Solardew pisze...

Raczej było,bo jedną z moim ulubionych księgarni ostatnio zamknięto :((( Problem w tym, że brakuje miejsc klimatycznych, takich z duszą i z zapachem przywodzącym na myśl setki nieodgadnionych tajemnic. Ale za to Wrocław sam w sobie jest piękny i wart zwiedzenia. Zapraszamy :)

Monika Badowska pisze...

Solardew,
znam Wrocław i podzielam Twoje zdanie. Kiedyś miałam okazję spędzić tam cały lipiec i byłam nieodmiennie zachwycona:)

Solardew pisze...

Miło to słyszeć :)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger