Adam Zalewski. Rowerzysta.


Wydane przez

Wydawnictwo Grasshopper

Premiera 20 lutego 2009!

Zachwycona „Białą wiedźmą” czym prędzej sięgnęłam po kolejną książkę Adama Zalewskiego. I przyznam, że tak różnych powieści jednego autora nie czytałam chyba nigdy.

Akcja „Rowerzysty” rozgrywa się w Estonville, w Alabamie. W społeczności miasteczka wciąż żywe są pogarda białych wobec czarnych, nienawiść do ludzi z północy. W Estonville rządzi pułkownik, któremu z niewiadomych przyczyn pozwalają na to władze miasta. Wśród zaszłości ukrywane są tajemnice, a ich odkrycie spowoduje drastyczne zmiany w mieście.

Jerry, syn córki pułkownika i przybłędy z północy, jest dzieckiem zdrowym, silnym; rozwija się szybko i budzi sympatię. Dorastając zmaga się z lękiem – przed coraz częściej pijanym ojcem, przed zjazdem z Góry Diabła, przed atmosferą kumoterstwa i pobłażliwości tym, którym nie należy pobłażać. Doświadczenia Jerry’ego ukształtowały go na mężczyznę silnego psychicznie, doskonale wyszkolonego, twardego i zdecydowanego. Na ile przyda mu się to w pozornie sielankowej atmosferze Estonville?

W „Rowerzyście” zauważalna jest dbałość o szczegóły i erudycja autora, ot choćby w dziedzinie budowy rowerów. Postacie są nakreślone prostą kreską, chwilami dość jednoznacznie, a czasami zaskakująco. Emocje przeżywane przez bohaterów są prawdziwe, ich czyny dzielą świat na dobry i zły. Autor podkreślił rolę przyjaźni, honoru i zaufania. Silni, acz prawi ludzie są nagrodzeni, a niegodziwcy okazują się tchórzami i spotyka ich zasłużona kara. Podoba mi się to. Wśród literatury współczesnej, gdzie postacie są niejednoznacznie i lekko niedookreślone, proza Zalewskiego przypomina świat westernów, pokazując właściwe każdemu miejsce.

Książka ma około 500 stron. I powiem Wam, że to takie pięćset stron, od których trudno się oderwać. Niedzielne popołudnie i wieczór oddałam Adamowi Zalewskiemu i jego „Rowerzyście”:)

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

500 stron... całkiem przyzwoicie;D
a tak na serio to poczytałem sobie trochę na temat tej książeczki, a nie było tego za wiele. i pewnie niedługo przeczytam, bo lubię takie booki:)

Monika Badowska pisze...

Mr_Lupa,
więcej informacji na temat książki będzie pewnie po jej premierze:) Ale ja już dziś zachęcam - naprawdę warto:)

Anonimowy pisze...

pytanie: a gdzie zdobyłaś tą książkę skoro premiera dopiero 20 lutego? bo mam na nią niemałą chrapkę;)

Monika Badowska pisze...

Mr_Lupa,
dostałam egzemplarz przedpremierowy z Wydawnictwa.

Anonimowy pisze...

aaaaaaaaaaaa... taki bajer;)))

Anonimowy pisze...

Wydawnictwo dało "łapówkę", to i piszesz dobre recenzje... ;)
A tak swoją drogą, zainteresowałaś mnie twórczością Zalewskiego.

Monika Badowska pisze...

Er_minio,
czekam na Twoją recenzję:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger