Było wczoraj, jest jutro


Wydane przez

Instytut Wydawniczy PAX

Francuska Narodowa Fundacja Gerontologii zorganizowała akcję, z wynikami której mamy okazję zapoznać się w książce "Było wczoraj...". Starzy ludzie - nie seniorzy, nie osoby w jesieni życia, ale po prostu starzy ludzie - pisali listy. Adresat i temat był badaczom obojętny, byleby autorzy pisali o czymś, co naprawdę chcą poruszyć w swoich listach.

Otrzymujemy zatem zbiór listów najróżniejszych. Niektórzy piszą wspominając nostalgicznie swoją młodość, inni piszą o dzieciach, udzielają rad wnukom. Są też tacy, którzy swe listy skierowali do rządzących, do instytucji. Szczególnie wzruszały mnie listy skierowane do swoich, zmarłych, już czworonogów; przepełnione ufnością w to, że po śmierci człowieka spotka się on i jego kot czy pies.

Jest w listach czułość, pragnienie spokoju lub wręcz przeciwnie - prośba, by nie pozostawiać starych osób na marginesie życia. Jest satysfakcja z dobrze podjętej decyzji i lęk przez zakończeniem życia z dala od rodziny.

To książka pełna życia. Chciałabym przeczytać podobne listy pisane przez Polaków.

*   *   *

Instytut Wydawniczy PAX ma zaszczyt zaprosić

 

 na spotkanie z okazji nowej edycji „Pamiętników”

bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W spotkaniu weźmie udział Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp - Prymasa Polski. Odbędzie się ono 17 września 2009 o godzinie 12.00 w sali „nad zakrystią”  bazyliki  archikatedralnej p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie przy ulicy Świętojańskiej 8., zaraz po Mszy dziękczynnej w intencji zbliżającej się  kanonizacji bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

 

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny Instytutu Wydawniczego PAX Zbigniew Borowik, a słowo wstępne o błogosławionym wygłosi Siostra Teresa Antonietta Frącek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryja. Fragmenty „Pamiętników” będzie czytał  aktor Paweł Ptaszkiewicz.

Ks. Proboszcz Parafii Archikatedralnej Bogdan Bartold,

 kustosz relikwii bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego,

opowie o nowych inicjatywach

związanych z jego kultem.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger