C.S. Lewis. Smutek.


Wydane przez

Wydawnictwo Esprit

"Smutek" Lewisa to notatki z dziennika prowadzonego przez Autora po śmierci żony. Tekst C.S. Lewisa poprzedza doskonały wstęp Douglasa H. Greshama, syna zmarłej żony Autora. W tym wstępie przeczytać możemy o związku dwojga wielkich postaci, o miłości, która połaczyła ich w czasie, gdy wspólne dni - z racji choroby Joy Greshman - były już niemalże policzone.

To, co napisał C.S. Lewis to dyskusja ze śmiercią, ludzkim na nią patrzeniem, z Bogiem i tym w jakie ludzie Boga ubierają przymioty. Autor rozkłada na poszczególne elementy smutek przyrównując go do uczucia niepewności, strachu. Pisze o stracie odczuwanej w sposób fizyczny, o utracie części siebie, poddaje w wątpliwość swoją wiarę w Boga, pisze szczerze, wręcz krwiście, dojmująco.

"Smutek" to książka, która bazuje intensywnie na odczuciach czytelnika. Inaczej odbierze jej treść ktoś, kto niedawno sam sprzeczał się z Bogiem o cierpienie i śmierć, inaczej ktoś, kogo nie dotknęły rzeczy ostateczne. Odmienne będzie pojmowanie zapisków Lewisa u młodej osoby od pojmowania starszych wiekiem. To tekst ponadczasowy, nieokazjonalny, tekst, który skłania do refleksji i analizy. Tekst Wielki, podobnie jak wielki był jego Autor.

2 komentarze:

Gosia pisze...

Postać C.S. Lewisa jest mi znana z filmu "Cienista dolina" opartego na historii związku pisarza z Joy Gresham (główne role Anthony Hopkinsa i Debry Winger). Smutna to opowieść o miłości w cieniu choroby i śmierci, tak samo, jak widzę, smutna jest ta książka Lewisa. Ciekawa jestem tych notatek, choć nie wiem, czy będę miała siłę je przeczytać...

Monika Badowska pisze...

Gosiu,
film, którego niestety nie miałam okazji zobaczyć, oparty jest na tej książce i innych wydarzeniach.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger