Babskie gadanie.

Wydane przez
Wydawnictwo AMEATom „Babskie gadanie” stworzyło trzynaście kobiet piszących i jedna rysująca. Hasło inspirujące je do pisania brzmiało tak jak tytuł książki i do tego hasła autorki stworzyły teksty. Teksty rozmaite, tak jak i ich autorki. Znajdziemy tu socjolożkę, feministkę, polonistkę, dziennikarkę, informatyczkę, literaturożerczynię. W różnym wieku, z różnych miejsc na świecie i różnym do życia podejściem.

I choć do niektórych z autorek byłoby mi bliżej wiekowo, to najsilniejszą jedność mentalną poczułam z panią o dekadę ode mnie starszą. I aż zazdroszczę autorce jej „Portretu kobiety z kotem w tle” i fraz, które są przepiękne i nieomal moje. Ot, tak jak ta:

Mieszkam z kotem, właściwie z (…) kotami, w domu, w którym jedynymi dobrem materialnym, skrzętnie gromadzonym, są książki. Koty także są dobrem, ale naddanym. Nie gromadzonym, lecz danym łaskawie przez los.

Zofia Soliłło oceniając nadrealnie zamiłowanie współczesnych uczniów do literatury proponuje studiowanie tekstów „Prawiek i inne kredyty”, „Maestro pożycza każdej Małgorzacie” i „Nike Bosonoga, czyli jak unikać niewłaściwych inwestycji przed maturą”.

Elżbieta Sinicka-Cieśla potraktowała szalenie literalnie zadany temat. Swoim bohaterkom kazała uczestniczyć w babskim spotkaniu, po latach. I chcąc wypełnić stereotypy włożyła w ich usta plotki o mężczyznach, byłych, aktualnych, swoich lub nie-swoich, o tych, którzy źle robią z kobietami. Jedna z pań pełniła rolę adwokata diabła – kochała męża, czuła się kochana, tworzyli związek partnerski…

Beata Rudzińska kreśli przed nami świat mitów osadzonych w surowej, współczesnej rzeczywistości. Bogini Parwati przychodzi na ziemię w postaci dziewczynki o imieniu Sylwia, dziwoląga, który nie zdaje sobie sprawy ze swej boskiej natury.

Opowiadania przeplatane są lustracjami Anny Szyłło, oszczędnymi w barwie i wyrazistymi w treści. Kobiety w obrazach malarki/graficzki są piękne, sztuczne, pełnią utylitarną rolę lub istnieją dla istnienia w swej najpełniejszej kobiecej postaci.Mam nadzieję, że Was zachęciłam:)

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger