Joanna Tomczyk, Renata Ziętara. Kwestionariusz diagnozy i narzędzia badawcze w terapii pedagogicznej.


Wydane przez
Oficynę Wydawniczą Impuls
Książka Joanny Tomczyk i Renaty Ziętary jest doskonałym narzędziem dla pedagogów. Przetestowałam ją i wiem, że ułożyły ją osoby, które mają długą praktykę w pracy z dziećmi i które konstruując kwestionariusz zrobiły to przede wszystkim, by ułatwić pracę sobie i jak zdobyć jak najpełniejsze informacje o badanych dziecku.

Materiał diagnostyczny autorki podzieliły według zaburzeń jakie mogą występować u dzieci. Znajdziemy tu zatem narzędzia do zbadania umiejętności komunikacyjnych ucznia, słuchu fonematycznego, umiejętności czytania, pisania, sprawności ruchowej, percepcji wzrokowej, orientacji a także procesów myślowych.

Do kwestionariusza dołączono szczegółowy instruktaż korzystania z niego, a w dalszej części autorki dołączyły konkretne karty pracy, które możemy wykorzystać podczas badania. Są tam propozycje zdań do syntezy, puzzli, wyrazów do odwzorowywania czy pisania ze słuchy, obrazków do kolorowania i wiele innych.

Całość jest skomponowana tak udanie, że dla dziecka proces diagnozy jest okazją do zabawy, a dla nauczyciela – terapeuty wielką pomocą w określaniu zaburzeń dziecka i opracowywania na podstawie wyników badania wytycznych do dalszej pracy z dzieckiem.

U progu nowego roku szkolnego – zachęcam do skorzystania.

2 komentarze:

Smaczna Książka pisze...

Dla mnie rewelacja. Jeśli ktoś trafia do szkoły specjalnej lub masowej i dostaje dziecko niepełnosprawne, to najczęściej w ogóle nie wiem, jak zdiagnozować, jak ułożyć program terapeutyczny, na co zwrócić uwagę. A w tej książce pięknie pokazane są narzędzia do diagnozy, chyba najlepsza tego typu pozycja na rynku,

Monika Badowska pisze...

Smaczna Książka,
wobec coraz silniejszego nacisku na dokumenty, ta książka jest jaśniejszym promieniem - nie zachęca do tworzenia dokumentów dla dokumentów, ale tworzenia ich tak, by dzięki nim łatwiej było pomóc dziecku. Książka - hicior.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger