Åsa Lind. Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia.


Wydane przez
Wydawnictwo Zakamarki

Karusia mieszka z rodzicami nad morzem. Na plaży spotyka Piaskowego Wilka. Prowadzi z nim długie rozmowy, dzięki którym zaczyna dostrzegać różne, niezauważane dotychczas, rzeczy i zjawiska. Rozmowy z Piaskowym Wilkiem stanowią dla Karusi swoistą edukację, która choć mocno nieformalna, wzbogaca jej spojrzenie na świat dziewczynce najbliższy.

Piaskowy Wilk przekonuje dziewczynkę, że dobrze jest czasami zgodzić się na kompromis, uczy ją, że dzięki różnorodności doświadczeń umiemy rozeznać, które z nich są dobre, opowiada jej o przyjaźni i śmierci, a także o tym, co odróżnia ludzi od innych stworzeń. Wspólnie zastanawiają się nad pochodzeniem bajek, przydatnością komarów i tym, co to jest rzeczywistość oraz czy zawsze należy mówić prawdę. Poznają perfidię niebezpieczeństw i smak bycia odnalezionym.

Opowiastki o Karusi, jej rodzicach i Piaskowym Wilku są mądre. Dzięki nim można wyjaśnić dzieciom wiele spraw, których wyjaśnienie nie zawsze jest łatwe. Narracja przystosowana do dziecięcej percepcji ułatwia objaśnianie świata, a rodzina dziewczynki i jej przyjaciel są postaciami wzbudzającymi zaufanie i sympatię. Przygody Karusi pokazują dzieciom, że i one mogą znajdować odpowiedzi na różne nurtujące je pytania, że wyjaśnianie rzeczy codziennych nie musi być trudne, że – co dla mnie bardzo ważne – dzięki rozmowie można wiele się nauczyć.

Gorąco polecam:)

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger