Mikołaj Łoziński. Reisefieber.


Wydane przez

Wydawnictwo Znak

Debiutancka powieść Mikołaja Łozińskiego opisuje drogę mentalną i fizyczną jaką podąża Daniel Reis próbujący odnaleźć klucz do swoich relacji z niedawno zmarłą matką.

Bohater przylatuje do Paryża, odwiedza mieszkanie Astrid, jej psychoterapeutkę, rozmawia z żona jej kochanka i z mozaiki wrażeń pozbieranych dzięki tym spotkaniom, próbuje stworzyć prawdziwy obraz matki.

Powieść toczy się niespiesznie, a czytelnik podążając za bohaterem zgłębia to paryskie uliczki, to wspomnienia mężczyzny. I wszystko pobudza do zastanawiania się nad tym, czy znamy swoich rodziców i co decyduje o naszych z nimi relacjach. Próbowałam pojąć wstyd chłopca, którego matka opala się na wpół rozebrana, zrozumieć jak to jest, gdy matka nie chce by mówić do niej „mamo”. Zastanawiałam się nad tym, jak toksyczne uczucia łączyły Astrid i Daniela.

To poważna książka. Zaskakująco poważna i interesująca.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Głównym tematem tej powieści jest samotność dojrzałego mężczyzny. Najbardziej zainteresowała mnie postać jego dziewczyny, która staje się mu obca wtedy gdy jej najbardziej podtrzebuje. Zaskakujące jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie i związki z innymi ludzmi. Dla mnie to powieść o tym, jak trudo kochać i zrozumieć siebie i drugiego człowieka, bo to wymaga powrotu do dzieciństwa a realne cofnięcie się w czasie nie jest możliwe. Odciska się w nas to, czego nie potrafimy zdefiniować a co nas definiuje.

Monika Badowska pisze...

Dziękuję:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger