Marta Dzido. Małż.


Wydane przez 
Korporację ha!art

W drugiej połowie kwietnia będę miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu z Panią Martą Dzido. Z tego też powodu postanowiłam poznać jej książki. Zaczęłam od "Małża", a zamierzam jeszcze zerknąć do "Śladu po mamie".

Bohaterką "Małża" jest młoda kobieta. Mieszka z chłopakiem, którego poznała niedawno. Znajomość niespecjalnie porywająca zmierza ku ceremonii ślubnej, bo wydaje się, że ślub stanowi ukoronowanie tego, co między Magdą a Mateuszem istnieje, a właściwie dogorywa. Mateusz dystansując się od bezrobotnej narzeczonej niemalże nocuje w pracy (lub poza nią, ale nie w domu), a codzienność Magdy składa się z coraz powolniej płynących dni, z burych ciuchów, z których trzeba rezygnować idąc na kolejną rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowę, która jeśli nawet przyniesie efekt w postaci pracy, nie stanowi wcale o tym, że owa praca będzie czymś przystającym do bohaterki "Małża".

Gdy doczytywałam już powieść dowiedziałam się, że istnieją dwie wersje. Ja miałam optymistyczną. Przez ostatnie kilkanaście stron zastanawiałam się jak brzmi pesymistyczne zakończenie.

"Małż" niepokoi, pobudza do myślenia, odsłania drugie dno kontaktów między ludźmi, zdejmuje maskę konwenansów ze zdarzeń codziennych. 

Na spotkanie z Autorką czekam niecierpliwie.

P.S. Chciałabym zobaczyć "Downtown, czyli Miasto Downów" Matry Dzido. Może wiecie gdzie można?

7 komentarzy:

matylda_ab pisze...

Czytałam to dokładnie rok temu ;)
http://matyldabo.blogspot.com/search?q=ma%C5%82%C5%BC
Przyznam, że nie pamiętałam treści. A o "Downtown, czyli Miasto Downów" nie mam pojęcia. Co to jest?

Monika Badowska pisze...

Matyldo,
Tu masz link to opisu:http://news.o.pl/2010/03/08/downtown-miasto-downow/
a tu link do zajawki filmowej: http://www.youtube.com/watch?v=7uBZQfvFOX0

matylda_ab pisze...

Dziękuję za linki. Nie wiedziałam nic o tym. Nazwisko M. Dzido czasem pojawia się w TVP Kultura, chyba właśnie z racji realizacji i produkcji różnych form filmowych i telewizyjnych.Ale o tym projekcie nie słyszałam wcześniej.

Zosik | Podróże po kulturze pisze...

Na youtubie jest zwiastun "Downtown", ale niestety bez dźwięku :( A co do książki to mam okropną ochotę ją przeczytać od bardzo dawna. Już sobie nawet sprawiłam jakiś czas temu własny egzemplarz przy czym mój jest niebieski, czyli chyba z pesymistycznym zakończeniem

Monika Badowska pisze...

Zosik,
na youtubie widziałam:) Ciekawa jestem Twoich wrażeń z tej lektury. Pozdrawiam:)

Pani Zorro pisze...

Witam! Downtown jest świetnym filmem, nie ma w nim mielizn debiutankich. Dobrze zmontowany, wyważony, doskonały 'tajming'. Jestem pod wrażeniem. Marta do niedawna była dziennikarką Informacji Kulturalnych w TVP Kultura. Takoż i Piotr Śliwowski. Pozdrawiam!

Monika Badowska pisze...

Zorro 009,
będę miała okazję obejrzeć film, a po Twoim komentarzu mam na to jeszcze większą chęć. Pozdrawiam:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger