Przejdź do głównej zawartości

Sylwia Chutnik. Dzidzia.


Wydane przez
Wydawnictwo Świat Książki

Bardzo mnie ta książka intrygowała. Po pierwsze: poprzednia książka Autorki bardzo mi się podobała, po drugie: ciekawość podsycały skrajnie różne recenzje.

Opowieść skupiona tylko w pewnym stopniu jest na tytułowej bohaterce, dziewczynce bez rąk i nóg, która dla swej matki i małomiasteczkowego społeczeństwa ma być dowodem na to, że zło puszczone w świat powraca, nawet w kolejnych pokoleniach.

Sylwia Chutnik używa soczystego języka, pisze dosadnie, ukazując bezradność i pretensjonalność Matki Polki obdarzonej ponad miarę wiecznym (aż do śmierci) dzieckiem, zmagającą się z pieluchami, samotnością i byciem wstydliwą atrakcją sąsiedzką.

Autorka obnaża, krytykuje coś, co większość nazwałaby organem społecznie użytecznym, pokazuje siłę tłumu, podkreśla kobiecość swoich bohaterek, ale to z czym najsilniej karze zmierzyć się Dzidzi i jej matce, Danucie M., to moim zdaniem osamotnienie - takie do bólu, niemalże do zniknięcia, bycia niewidzialną, a przez to nieistotną.

Spośród wielu scen, które niewątpliwie mogą wywołać różne emocje, mną najbardziej wstrząsnęła ta, w której mąż zamyka Danutę M. na balkonie, a ona przez szybę patrzy jak umiera troje jej nowo narodzonych dzieci, jak szmatki nasączone deszczówką mające zastąpić im smoczek i sprawić, by nie płakały, bo maż tv ogląda, zabierają im oddech i życie.

Lubię czytać zdania napisane przez Sylwię Chutnik. Ona tak ładnie je układa.

*   *   *


Komentarze

Anonimowy pisze…
Marzę o przeczytaniu Dzidzi Sylwii Hutnik ,:)
Anonimowy pisze…
oj, nie warto. książka jest nużąca - nic w niej odkrywczego. epatowanie kolejnymi obrzydliwymi (dosłownie i w przenośni) odruchami ludzi nie wnoszą absolutnie nic nowego i po prostu nudzą. zdecydowanie nie polecam.
Monika Badowska pisze…
Anonimowy,
pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić...

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj