Przejdź do głównej zawartości

Sana Krasikov. Jeszcze rok.

Wydane przez
Wydawnictwo Czarne

W opowiadaniach Sany Krasikov nie ma szczęśliwych zakończeń. Jej bohaterowie to sfrustrowani emigranci, którzy próbują zerwać więzy łączące ich z minionym, ojczyźnianym, życiem, którzy próbują zapomnieć, ze nie urodzili się i nie dorastali w Stanach Zjednoczonych. Przepaść między ich dzieciństwem, a dorosłością nie ma jedynie wymiaru czasowego;  to przepaść wynikająca z mentalności, sytuacji politycznej, uwarunkowań społecznych.

Od pewnego czasu myślę intensywnie nad różnicami o jakich piszę wyżej. Kiedy w lutym krążyły po blogach łańcuszki z pytaniami zadano mi pytanie: „Dlaczego zaczęłaś czytać wręcz nałogowo, przecież jest tyle prostszych innych mediów które potrafią przynieść rozrywkę, a nie zajmują tyle przecież cennego czasu?” Uświadomiłam sobie wówczas, że dla mojego pokolenia nie było innych prostszych mediów, którym jako dzieci mogliśmy się oddać. Gdy czytałam książkę o „Tajemnicy człowieka z blizną” myśli o odmiennych doświadczeniach powróciły. Lektura tomu opowiadań „Jeszcze rok” nakłoniła mnie do ponownej zadumy.

Sana Krasikova, urodzona na Ukrainie, wychowana w Gruzji, mieszkająca w USA,  pozwala sądzić, że – przynajmniej w pewnej części – nieobce są jej rozterki jakie stają się udziałem bohaterów opowiadań. Bycie emigrantem, oprócz trudności czysto praktycznych, o których także wiele w „Jeszcze rok”, oznacza konieczność niezwykłej elastyczności – trzeba odciąć się od przeszłości, by nie blokowała ona wrastania w społeczność nowej ojczyzny, a jednocześnie nie odcinać się – bo czyż człowiek może być szczęśliwy bez świadomości korzeni?

Zastanawiająca lektura.

Komentarze

Anonimowy pisze…
mam ją na oku..
Motylek pisze…
Piszę jako osoba mieszkająca w USA od 6 lat. Zaledwie 6 lat.
Nie można odciąć się od swoich korzeni. Nie jest możliwe takie zasymilowanie, żeby stać się Amerykaninem. Może jedynie jeśli przyjeżdża się tu jako kilkuletnie dziecko. Potem, już zawsze będzie się wyróżniać pod jakimś względem. Po co udawać kogoś innego? Kogoś kim się nie jest i nie stanie się. Życie, doświadczenie - tego nie da się wymazać gumką. Usiłowanie dokonania tego mogą jedynie unieszczęśliwić.
Zawsze śmieszy mnie jak koleżanka na placu zabaw mówi do swoich dzieci po angielsku. Żeby nikt nie wiedział, że jest emigrantką. Tylko, że mówi z takim akcentem i tak kalecząc angielski, że słychać to na kilometr. Ja mówię do mojego dziecka po polsku. Jeśli w rozmowie uczestniczy osoba anglojęzyczna, tłumaczę na angielski to co właśnie powiedziałam.
Oj, rozpisałam się.
Chciałabym tę książkę przeczytać.
Zaglądam tutaj regularnie, traktuję blog Pani jako wskaźnik ciekawej lektury, choć nie mam takiego tempa czytania.
Dziękuję, że prowadz i pani tego bloga (tego bloga?).

Pozdrawiam,

Motylek
mounthood.bloog.pl
Monika Badowska pisze…
Motylku,
dziękuję za uwagi na temat emigracyjnej rzeczywistości. Cieszę się z Pani odwiedzin i dziękuję za dobre słowa:)
Motylek pisze…
PS

Spawdziłam w bibliotece miejskiej - jest ta książka po angielsku oczywiście, więc z przeczytaniem nie będzie problemu!

Pozdrawiam,
Motylek
Monika Badowska pisze…
Motylku,
podzieli się Pani wrażeniami po lekturze?
Motylek pisze…
Oczywiście, choć nie wiem KIEDY to nastąpi - moja lista robocza książek do przeczytania obejmuje już ok. 30 pozycji plus niemały stosik w domu a możliwości to 1 książka na tydzień.
Staram się jednak wpisywać w komentarzach, że przeczytałam daną książkę, bo właśnie dzięki pani wpisom po nie sięgam. Nie ukrywam, że o większości autorów nigdy nie słyszałam, i pewnie nie usłyszałabym, albo nieprędko, a tak - zawdzięczam pani wspaniałą lekturę.

Motylek
Monika Badowska pisze…
Motylku,
miło mi czytać, że pomagam w docieraniu do wartych uwagi lektur:) A na rosnące stosy chyba nie ma rady - ja też mam wciąż pełno książek "do przeczytania".
Pozdrawiam:)
Motylek pisze…
Nic tylko... zwolnić się z pracy!

Motylek

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj