Erik Jakub Groch. Łazik i Klara.Wydane przez
Wydawnictwo Replika

Jako, że moja siostrzenica ma już siedem i pół miesiąca, doszłam do wniosku, że pora zainteresować się literaturą dla dzieci. I stąd też na blogowe strony zaprosiłam Łazika i jego przyjaciółkę Klarę.

Książeczka jest uroczo wydana. Ma twarde okładki, kolorystyka jest wyważona, spokojna, a ilustracje nie narzucają dziecku jednej słusznej interpretacji wyglądu bohaterów.

Klarę i zaprzyjaźnionego z nią psa poznajemy dzięki siedmiu opowiadaniom. Zawarte historie są przedstawione w prosty, łatwy do zrozumienia sposób i mówią o tym, co w życiu jest istotne. Wskazują na to, jak ważny dla każdego jest jego dom, czyli miejsce, gdzie może czuć się swobodnie i bezpiecznie. Uczą dziecko tego, iż przyjaciele stanowią esencję życia, że kompromisy są możliwe, a sprawianie innym przyjemności cieszy zarówno obdarowanego i obdarowującego. Mówią, że nadmierne dążenie do sławy może nas zmienić i sprawić, że zmienią się nasze relacje z bliskimi.

Najbardziej podobało mi się opowiadanie o zegarze, który chciał mieć Łazik. Marzył o czymś, co pokaże mu, co powinien robić. Okazało się jednak, że o wiele przyjemniej jest żyć ot, tak po prostu, by cieszyć się chwilą i zawsze móc poświęcić czas przyjaciołom.

P.S. Łazik i Klara

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

przypomniałas mi, ze miałam w dzieciństwie książkę o podobnej tematyce. tam pies był jamnikiem i nazywał się chyba Groszek? Ale jeśli pamietam takie szczegóły, musiałam miec chyba więcej niż 7 miesiecy podczas lektury;)

Monika Badowska pisze...

Oj, z pewnością miałaś więcej niż 7 miesiący;)))

Anonimowy pisze...

Gdybym miała dziecko, z pewnością kupiłabym książkę o Łaziku :D Już same ilustracje muszą być piękne.

Monika Badowska pisze...

Są piękne:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger