Božidar Jezernik. Kawa.

Wydane przez
Wydawnictwo Czarne

Niedawno spostrzegłam, że pijam albo kawę, albo wodę. Wobec tego, że jednak częściej sięgam po kawę oczywiste stało się duże zaciekawienie z jakim sięgnęłam po esej słoweńskiego pisarza.

Zauroczyło mnie to, o czym i jak pisze Jezernik. Przytacza historię, a może bardziej, legendy o tym, jak kawa trafiła na stoły biedniejszych i bogatszych. Podkreśla różnice między tym jak kawę pito, jak ją przyrządzano. Pokazuje wędrówkę kawy przez świat, zaprasza do zapoznawania się z ciekawostkami związanymi z przyjemnością picia kawy.

Wynotowałam cytat, który co prawda nie jest bezpośrednio związany z kawą, ale wart jest tego, by go zaprezentować wskazując czym różni się kultura europejska od kultury islamskiej:

Muzułmanie patrzyli na taniec z pogardą, a tamtejsi dostojnicy nie mogli nadziwić się majętnym Europejczykom, którzy trudzili się i spływali potem w tańcu, zamiast zapłacić innym ludziom, by tańczyli dla nich - jak to robili oni. [s.101.]

Božidar Jezernik napisał książkę, o której trudno pisać unikając cytatów. Historia kawy przedstawiona w znakomitym eseju jest czymś, do czego chce się wracać.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawa książka! Miałam ją w rękach na targach książki, ale że trafiłam na stoisko wydawnictwa już po wyzbyciu się gotówki - nie kupiłam. A jestem smakoszem kawy i chętnie "Kawę" przeczytam. Poczekam, aż będzie dostępna w bibliotece :)
Iza

Monika Badowska pisze...

Bibliog3,
:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger