Izabela Sowa. Świat szeroko zamknięty.


Wydane przez
Wydawnictwo Bliskie

Bohaterką książki Izabeli Sowy jest Emilia. Wdowa po Ziutku, zasznurowana przez konwenanse, myślenie o tym, co o niej sądzą inni, rozbudowane przekonanie, że do życia innych - choćby najbliższych - nie należy zaglądać bez zaproszenia i mająca stały, niemalże niezmienny, plan aktywności. W miarę rozwoju akcji powieści, a już szczególnie podczas rozmów z bratankiem męża, Emilia zaczyna się odsłaniać, dokonuje pewnych przewartościowań idei, uświadamia sobie popełnione niegdyś błędy i wyzwala z owego gorsetu "zacnej kobiety".

Ku zachęcie i rozwadze:

Ale dla wielu prototypem raju jest Galeria Mokotów. Mnóstwo stoisk z markowymi ciuchami, tysiące bogato zastawionych półek. Elektroniczne gadżety, jedwabna bielizna, dermokosmetyki o IQ wyższym niż u Dody, kolorowe czasopisma zamiast książek, słodkie, ale nietuczące desery i apteka pełna cudów.  Zwierzęta zaś upchnięte w zoologicznym, żeby przypomnieć stare, nie zawsze dobre, czasy. [s. 89]

Bardzo lubię książki Izabeli Sowy. I te lżejsze, i te poważniejsze, z wątkiem, który nazwać można zaangażowanym. Może nawet te drugie bardziej?

3 komentarze:

Karolina K. pisze...

Czytałam tą książkę jakis czas temu, ale z tego co pamiętam wrażenia miałam letnie. Moim zdaniem najlepsza jej książka to 'Smak świeżych malin'. :)

monotema pisze...

Nie znam Izabeli Sowy, a raczej znam z widzenia. Może powinnam bliżej poznać, ale szczerze mówiąc, do babsko-polsko-współczesnego pisania szczęścia nie miałam.

Miravelle pisze...

Nigdy nie czytałam jej książek,jednak jak widzę,trzeba to zmienić;)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger