Sheila Roberts. Strajk na Boże Narodzenie.


Wydane przez
Wydawnictwo Świat Książki

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia w wielu domach powodują panikę. Kobiety robią w myślach (albo na kartkach) spis zakupów i rzeczy do zrobienia, myślą gdzie usadzić gości, by wszyscy czuli się dobrze, zastanawiają, w którym kartonie schowane są łańcuchy zrobione 10 lat temu przez dzieci i czy czerwona wstążka do prezentów lepiej pasuje do choinki niż srebrna.

Cztery bohaterki, z różnych powodów, decydują się ogłosić strajk świąteczny. Mają już dość nieustającej pracy, której nikt nie docenia, dbałości o wygląd domu, która ich zdaniem idzie na marne, a przede wszystkim tego, że mężczyźni nie angażują się w przygotowanie świąt. Idea strajku jest na tyle nośna i interesująca, że artykuł o buntowniczych kobietach trafia do prasy, a w domach, w których czytuje się "Holly Herald" kobiety zaczynają dołączać do strajku.

Jak myślicie, czy łatwo jest obserwować mężczyzn, którzy przygotowują święta? Wchodzić do błyszczącej zazwyczaj czystością kuchni i widzieć jak wygląda po mężowskim pieczeniu ciasteczek?  Na przyjęciu przedświątecznym w pracy jeść chipsy i kupione ciasto? Choinkę mieć nieco krzywą, dzieci na zdjęciach z Mikołajem rozczochrane, a prezenty otrzymać w postaci zawiniętego w szary papier nieforemnego pakunku zawierającego cokolwiek?

Nie powiem Wam jakie efekty poszczególnym rodzinom przyniósł strajk opisany w książce Sheili Roberts, a jedynie namówię byście wyobraziły sobie święta przygotowane rękoma Waszych mężczyzn ;-)

P.S. Na końcu książki znajdują się przepisy. Zacytuję fragmenty jednego z nich, bo rozbawił mnie w kontekście fabuły książki.

Kruche paszteciki filo według przepisu Joy.

Pudełko gotowego nadzienia do pasztecików
(...)
4 mrożone warstwy ciasta filo
16 foremek do muffinek. [s. 336]

*   *   *
Książka przeczytana w ramach wyzwania

8 komentarzy:

Iza pisze...

Książka jest super!:)))

Miravelle pisze...

W sam raz na teraz,muszę przeczytać;)

Anonimowy pisze...

Koniecznie muszę przeczytać!

Hanna pisze...

Po przeczytaniu Twojej recenzji postanowiłam, że jutro pędzę do księgarni i kupuję Mamie tę książkę! Ona też jest zabiegana, a przed świętami to w szczególności. Dziękuję za recenzję :)

Monika Badowska pisze...

Izuś,
:-)

Miravelle,
zgadzam się:-)

Jasmina,
:-)

Bishoujo,
cała przyjemność po mojej stronie:-)

Nyx pisze...

Kupiłabym tę książkę i przeczytała, bo mnie baaardzo zaciekawiła, ale boję się, że jak mama ją przeczyta (a na pewno to zrobi) to jeszcze zastrajkuje i to ja będę musiała Wigilię robić...

Nie no, żartuję. Przeczytam i dam mamie, nie będę taka ;)

Książkozaur pisze...

Muszę to przeczytać! Szkoda, że już mam wszystkie prezenty kupione, ale może sama nabędę :)

Monika Badowska pisze...

Nyx,
:-)

Ksiązkozaur,
sobie kup:-)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger