Kazimierz Brakoniecki. Muza domowa.


Wydane przez
Wydawnictwo Borussia

Poezje Kazimierza Brakonieckiego przedstawiają ukochaną krainę autora – Warmię w nader obrazowy i pełen nostalgii sposób. Jednak w tym tomie poezji zawarte są nie tylko warmińskie impresje. Dużą liczbę wierszy autor poświęcił pamięci ludzi ważnych dla siebie, bliskich sobie, ale i takim, którzy – jak się okazuje po lekturze wierszy – znaczący byli również dla historii Warmii.

Poezja Brakonieckiego opisuje trud życia na ziemi pełnej ludzi o różnej tożsamości religijnej, narodowościowej, regionalnej. Ludzi, których oderwano od swoich ziem, którym przez ustalenia polityczne gdzieś w dalekim świecie zabrano ojczyznę.

Wiersze poety dotykają jego życia osobistego, mnóstwo w nich odniesień dotyczących przeżyć jakich dane mu było doświadczyć. Nasycone erotyką poezje Brakonieckiego są głębokie, wieloznaczeniowe.

Czytanie wierzy warmińskiego poety nastraja marzycielsko. A mnie szczególnie blisko jest do klimatu mentalnego w jakim przedstawia Warmię.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam! :)
Pozwoliłem sobie wtargnąć bez pytania ;) i już po dzisiejszej lekturze- widzę, iż tak łatwo nie uda się mnie przegonić ;) che.
A tak serio - pyyszny blog...
Poczułem się trochę, jak na dobrej , mocnej kawie u mojej dawnej przyjaciółki Alicji (sorry za porównywanie do kogoś innego, ale to moje odczucie...), która była cudowną "wszechnicą literacką"
(sama o sobie mówiła : "wszetecznica literacka" ... :) )
i zawsze wtedy wiedziałem- co warto przeczytać (oczywiście można inaczej ;), ale to nie to samo).
Pozdrawiam gorąco!

Mariusz

Monika Badowska pisze...

Mariuszu,
witam jak najserdeczniej:) i dziękuję za dobre słowa. Czy mogę podebrać sformułowanie "wszetecznica literacka"?

Anonimowy pisze...

...aależ OCZYWIŚCIE ! :)
Gdy Alicja (ta moja dawna przyjaciółka) wróci do naszego , "cywilizowanego" (...? ;) che) świata ze swych odleeegłych krain
(a kiedyś pewnie wróci...) - będzie zachwycona , że KTOŚ używa tego określenia :) . Ja już jestem zachwycony ;).
Ciepło pozdrawiam!

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger