Aleksandra Paprota. Miastka zapomniane.


Wydane przez
Wydawnictwo Replika

Debiut Aleksandry Paproty to poetycka opowieść o ludzkich wadach, zaletach, przywarach i upodobaniach. Autorka trzeźwym, zdystansowanym spojrzeniem obrzuca ludzkość i dostrzega to, co może trudno przychodzi nam w sobie zauważyć. Swoje spostrzeżenia autorka ubiera w słowa nasycone ciepłem, a jednocześnie dosadnością. Zauważając wiele znaków, wykazuje się wyjątkową refleksyjnością, snuje opowieść jak wytrawna bajarka i poprzez opowieść o innym świecie, świecie Miastek odsłania przed nami prawdę. Prawdę o tym, co w nas nie jest piękne i tym jak wyglądają, na czym są oparte funkcjonujące wśród nas społeczności.
Niektóre z Miastek kuszą pięknem, lecz często owo piękno to ułuda. Niektóre od pierwszych słów budzą niepokój, lecz okazuje się, iż jest on niepotrzebnym.

Autorka zostawia czytelnikowi miejsce, by opisał swoje Miastko. Zachęca do wkroczenia na ścieżki wiodące do Miastek, podając bibliografię. Co więcej, tak dobiera cytaty z „Niewidzialnych miast”, „Miasta Śniących Książek”, „Snów i kamieni” oraz „Myśli” Canettiego, że trudno powstrzymać narastającą podczas lektury chęć natychmiastowego przeczytania wspomnianych książek.

„Miasta zapomniane” to doskonała lektura na wiele wieczorów. To książka, która można przeczytać od razu, w całości, po to, by później wracać do niej, odwiedzać wybrane lub przypadkowe Miastka i rozkoszować się pięknym stylem narracji.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

wydaje mi się że w ogóle TA seria obejmuje same dobre książki, które się fajnie czyta i które są takie "życiowe".

Monika Badowska pisze...

Czytałam serię owocową, poprzedniczę tej. Ta książka to moje pierwsze zetknięcie się z tą serią i jestem zadowolona:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger