Batya Gur. Morderstwo w szabatowy poranek.


Wydane przez

Wydawnictwo EMG

Przyznam, że zanim odkryłam istnienie Wydawnictwa EMG literatura izraelska nie funkcjonowała w mojej świadomości. Teraz powoli ją poznaję i to całkiem miłe uczucie.

Batya Gur jest najbardziej znaną w świecie autorką izraelskich kryminałów. Stworzyła postać Michaela Ochajona, spokojnego, będącego wyjątkowym znawcą natury ludzkiej, inspektora policji. Każdy z jej kryminałów osadzony jest w innych realiach, które łączy ze sobą – oprócz postaci policjanta – jedno: zbrodnie są dokonywane w specyficznej, zamkniętej społeczności.

„Morderstwo w szabatowy poranek” opisuje środowisko psychoanalityków. Autorka skrupulatnie wprowadza czytelników w świat superwizji, superwizowanych i superwizorów, w działalność Towarzystwa Psychoanalitycznego. Zwraca uwagę na zależności panujące pomiędzy członkami owego Towarzystwa, podkreśla konieczność nienagannej postawy moralnej terapeutów podczas spotkań z pacjentami, wskazuje na wyindywidualizowanie psychoanalityków z grona psychologów, psychiatrów i lekarzy.

Powolne zagłębianie się w tematykę zawodową zamordowanej Ewy Neidorff daje Michaelowi Ochajonowi szansę na prowadzenie precyzyjnych obserwacji jej współpracowników. Nam – czytelnikom – pozwala zrozumieć prawa rządzące opisanym przez pisarkę światem, a jednocześnie zachęca do obdarzenia policjanta sympatią, a jego pracy szacunkiem.

Kolejna opublikowana w Polsce książka Batya Gury* nosi tytuł „Morderstwo na wydziale literatury”. Już zacieram ręce z radości...

* nie wiem jak się to odmienia

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger