Warszawska nagroda dla Konwickiego

Tadeusz Konwicki znalazł się wśród laureatów pierwszej edycji Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. Autora "Wniebowstąpienia" uhonorowano jako "twórcę warszawskiego". Wręczenie nagród odbyło się w piątek w Teatrze Wielkim.

"Choć nie urodził się w Warszawie, jest ona scenerią wielu jego powieści. Pod jego piórem Warszawa jest jednocześnie realna i fantasmagoryczna, prowincjonalna i mistyczna" - mówił przewodniczący jury nagrody Andrzej Makowiecki.

W kategorii "literatura piękna dla dorosłych" uhonorowano Julię Hartwig za tom "Poezje zebrane", a jako "pisarkę dla dzieci" - Joannę Kulmową za tom "Kulmowa - dzieciom".

W kategorii "edycja o tematyce warszawskiej" nagrodzono książkę "Żoliborz. Przewodnik historyczny" Tomasza Pawłowskiego i Jarosława Zielińskiego.

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również twórców takich jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. "Postanowiliśmy reaktywować przedwojenną nagrodę o pięknych tradycjach. Nagrody literackie okazują się znakomitym sposobem promocji miasta, swoje wyróżnienia mają już m.in. Gdynia, Wrocław, Gdańsk. Teraz będzie jej miała również stolica" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Coroczna nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: warszawski twórca, literatura piękna dla dorosłych, literatura piękna dla dzieci i młodzieży, edycja o tematyce warszawskiej. 
(źródło: Instytut Książki)

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger