Przejdź do głównej zawartości

Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka, Katarzyna Sirak-Stopińska. Po rozum do głowy. Doskonalenie najważniejszych umiejętności uczniów klas I-III.Wydane przez
Wydawnictwo Harmonia

Autorki przygotowały doskonałą podpowiedź dla nauczycieli i rodziców. Najważniejsze umiejętności uczniów podzielono według obszarów: język polski, matematyka, środowisko, a w ramach tych obszarów wyselekcjonowały poszczególne umiejętności jakie uczniowie zdobywają realizując określone typy zadań.

Książka uczy, ale została w tak przyjemny sposób skonstruowana, że owa nauka przychodzi niejako intuicyjnie, podczas zabawy i ku zaspokojeniu ciekawości uczniowskiej.
W dziale językowym ćwiczenia sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem, kształcą spostrzegawczość wzrokową, utrwalają zasady ortografii oraz znajomość części mowy.

W dziale matematyki ćwiczenia dotyczą dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz znajomości figur geometrycznych. Uczniowie powinni wykazać się także orientacją w pojęciach dotyczących czasu – zarówno w ramach odczytywania godzin, znajomości pojęć: sekunda, minuta, godzina, jak również w ramach znajomości nazw miesięcy i odczytywania cyfr rzymskich.

Dział „środowisko” utrwala znajomość najbliższego otoczenia dziecka, wdraża do obserwacji przyrody. Znajdziemy tu również ćwiczenia poświęcone poszczególnym świętom, wiedzy o zwierzętach i roślinach.

Podoba mi się, że „Po rozum do głowy” zachęca uczniów do dużej aktywności. Oprócz wykazywania się wiedzą i umiejętnościami w zakresie konkretnych tematów dzieci bawią się (i jednocześnie odpoczywają od wysiłku intelektualnego) wycinając, kolorując obrazki, wklejając elementy dopełniające zadania.

Ta książka nie pozwala się nudzić.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj