Przejdź do głównej zawartości

Otfried Preussler. Malutka czarownica.


Wydane przez
Wydawnictwo Dwie Siostry

Od najwcześniejszych lat słyszymy "bądź dobrym dzieckiem", "bądź dobrą koleżanką", "bądź dobrym uczniem", by wreszcie dorastając usłyszeć, że warto być dobrym człowiekiem. Co jednak kryje się za owym pojemnym znaczeniowo słowem "dobry"?

Malutka czarownica ma rok, by stać się dobrą czarownicą. Kruk tłumaczy jej, co to znaczy być dobrą i od tej pory malutka czarownica pomaga spotkanym przez siebie ludziom i zwierzętom. Gdy poddaje się egzaminowi na czarownicę okazuje się, że umie wszystko, ale czy to wystarczy, by została uznana przez grono uznana za dobrą czarownicę?

Przeurocza opowiastka z równie uroczymi ilustracjami Danuty Konwickiej. Tym milej jest mi pisać o Malutkiej Czarownicy, że dopiero wczoraj poznałam tę ujmującą postać:)

Komentarze

MONIKA SJOHOLM pisze…
Od daaawna zastanawiam sie czy kupic te ksiazke. Z tej serii mam ''Babcie na jabloni'' i ''Galka od lozka''. ALe w koncu sie skusze...pieknie wydane sa te ksiazki..:))
Po pierwsze, zainteresowałaś mnie bardzo. Muszę znaleźć jakiegoś maluch, coby tu mu ją kupić i samej przeczytać. :)
Po drugie, bardzo ładnie tu u Ciebie. Tak trochę ironicznie na obecną pogodę. ;)
Monika Badowska pisze…
Lotto,

"Babcię" znam z innego, starego wydania, a "Gałki" niestety nie... Pewnie kiedyś się skusze i kupię Siostrzenicy:)

Vampire_Slayer,
szukaj malucha, szukaj:) Niedługo wrzucę jakieś świąteczne tło, ale póki co będzie kolorowo w kontraście do śnieżnej bieli:)
Michaśka pisze…
Cudownie, że wydawnictwa wracają do tych tytułów. Pamiętam jak ją czytałam gdy byłam małą dziewczynką i miała te same ilustracje...:)
Monika Badowska pisze…
Michaśka,
też mnie cieszą te powroty:)
Bluejanet pisze…
jedna z moich ulubionych ksiazek z dzeicienstwa, niektore opowiesci pamietam do dzisiaj,
wydaje mi sie, ze Malutka czarownica jest aktualna zawsze i sie nie starzeje, a Babcia na jabloni jednak tak troche w moich oczach jest nieco staroswiecka,
Monika Badowska pisze…
Blujanet,
hm, dano nie czytałam "Babci na jabłoni", a nie pamiętam na tyle, by mówić o jej archaiczności... Ale Malutka Czarownica, jako, że dzieje się w niedookreślonej rzeczywistości jest faktycznie doskonałą lekturą dla wielu pokoleń.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj