W. Julian Korab-Karpowicz. Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a.


Wydane przez
Wydawnictwo Antyk Marek Derewiecki

Wydawnictwo zapewnia, że jest to pierwsza książka traktująca o historii filozofii politycznej napisana przez polskiego autora. Pewnie tak właśnie jest, w każdym razie jest to pierwsza książka Korab-Karpowicza wydana w Polsce. Wcześniej, również w tym roku, autor opublikował „A History of Political Philosophy: from Thucydides to Locke”, a „Historia filozofii politycznej” jest tłumaczeniem wersji angielskiej, przy czym polski tekst został znacznie poszerzony.

Korab-Karpowicz daje nam historię idei politycznych, a pierwszym z myślicieli, których przedstawia, jest Tukidydes, zwany często ojcem realizmu w polityce międzynarodowej. Później idą Platon, Arystoteles, Cyceron, św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, Machiavelli, Grocjusz, Hobbes i Locke. Na końcu jest tekst niejako osobny – autor pisze o Federalistach i rozłamie między klasycznością a modernością. Właśnie „modernością”, bo takiego terminu Korab-Karpowicz używa.

Historia myśli politycznej w ujęciu Korab-Karpowicza to historia debaty na temat związków polityki oraz etyki. Być może dzisiaj, kiedy patrzy się na dokonania polityków, na to, do czego zostałą sprowadzona polityka, trudno uwierzyć, że między polityką i etyką mogą zachodzić jakiekolwiek relacje, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Korab-Karpowicz nie pisze o politykach załatwiających swoje mniejsze lub większe interesy, o politykach, dla których jedynym ważnym kryterium jest skuteczność w utrzymywaniu się przy władzy, tylko przedstawia wielkich myślicieli, których idee miały wpływ na losy świata.

W sporze między klasycznością a modernością, autor opowiada się za tradycją klasyczną, a rezultatem tego stanowiska jest między innymi podkreślanie znaczenia cnoty, zjawiska, które dzisiaj jest zapomniane, a jeśli nie całkowicie zapomniane, to bardzo często źle rozumiane.

„Historia filozofii politycznej” to książka odświeżająca, przypominająca, że polityka może być działalnością moralną ludzi żyjących w społeczeństwie i próbujących jak najlepiej poukładać sprawy między sobą – bo przecież polityka to nie jest dożynanie watah wrogich sobie obozów.

Książka zawiera indeks rzeczowy oraz indeks osób. Bibliografia podana jest dla każdego rozdziału, a osobno wskazane są pozycje w języku polskim. Dodatkowo dostajemy zestaw wybranych prac traktujących o filozofii politycznej oraz teorii stosunków międzynarodowych. Porządna, nowoczesna robota.

Korab-Karpowicz pisał tę książkę dziewięć lat i zakończył na Locke'u, ale dzieło nie jest jeszcze ukończone – będzie następna książka, bo przecież od czasów Locke'a w polityce co nieco się wydarzyło.

*   *   *

Podczas rozpoczynających się dziś Wrocławskich Promocji Dobrych Książek będzie można spotkać się z Autorem dwukrotnie w sobotę i raz w niedzielę.

Sobota:
12.00-14.00 – W. Julian Korab-Karpowicz podpisuje swoją książkę "Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a" na stoisku Wydawnictwa Marek Derewiecki (114) w Muzeum Architektury.
15.00 W. Julian Korab-Karpowicz, autor książki "Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a", spotka się z czytelnikami w Empiku Renoma, ul. Swidnicka 40. Zaprasza Wydawnictwo Marek Derewiecki.
Niedziela:
13.00-16.00 – W. Julian Korab-Karpowicz podpisuje swoją książkę "Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a" na stoisku Wydawnictwa Marek Derewiecki (114) w Muzeum Architektury.


Jeśli będziecie we Wrocławiu - pójdźcie na spotkanie z Profesorem Korab-Karpowiczem. I popytajcie o jego drogę naukową - to fascynująca opowieść:)

3 komentarze:

kornwalia pisze...

Coś dla mnie. Mam nadzieję, że autor napisze tę część drugą, ale trochę szybciej niż w 9 lat. Nauczycielko - jestem pod wrażeniem Twojego eklektycznego gustu :) (chyba da się tak powiedzieć?) Dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Iza pisze...

Współcześni politycy zakończyli edukację na Machiavelli, a i to raczej w opracowaniech:).
Dzięki, moja lista Książek Nadających Się Na Prezent rośnie w zastraszającym tempie.

Monika Badowska pisze...

Kornwalio,
też mam taką nadzieję:)

Iza,
:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger