Przejdź do głównej zawartości

O badaniach czytelnictwa...

Przeczytałam raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce. Wiecie, że przebadano zaledwie 1005 osób (podejrzewam, że jest to statystycznie wyliczona próba reprezentatywna, ale i tak to do mnie nie przemawia)? I badania zrobiono pod koniec listopada mimo, że dotyczyły czytelnictwa w 2008 roku? Wydłubałam z tegoż raportu pytania ankiety i zapraszam do udzialania na nie odpowiedzi - zróbmy swoje badania. Bo nie wiem jak Wy, ale ja czuję się nieswojo, gdy mi obop czy inny badacz wmawia, że nie czytam, a jeśli nawet mi się zdarzy, to jestem wybrykiem natury;)

Link do ankiety jest w prawej szpalcie, na samej górze. Damy sobie tydzień, dobrze?

Zachęcam zatem - wypełniajcie ankietę:)

Komentarze

insider pisze…
czyżby Twój post był ripostą na mój? :D
Brutalna, statystyczna rzeczywistość niestety wygląda w ten sposób, że 1000 osób wystarczy do opracowania w miarę rzetelnych wyników; w ten sam sposób robi się wszelkie sondaże polityczne itp.
Wiem, że zarówno Ty jak i 99% Twoich czytelników nie odpowiada profilowi przedstawionemu w badaniu. Ale, niestety nie jesteśmy typową, reprezentatywną grupą.
Jesteśmy grupką maniaków zakochanych w książkach [i dobrze nam z tym].
Szkoda, że inni nie za bardzo chcą do nas dołączyć.
Pozdrawiam
Anonimowy pisze…
Ankieta wypełniona. Choć podobnie jak przedmówczyni, wydaje mi się, że akurat osoby, które czytają Twojego bloga, mają nieco inne zapatrywania i zwyczaje czytelnicze niż całość społeczeństwa... więc wyniki siłą rzeczy będą inne. Tu zaglądają osoby które CZYTAJĄ. Te, które nie czytają, nie zajrzą tu i nie wypełnią tej ankiety... ale co tam, podbudujmy się wynikami ;)
Monika Badowska pisze…
Insider,
w pewnym stopniu mnie zainspirowałeś:)

Jente,
wiem, że ci, którzy nie czytają tu nie zajrzą. Ale chodzi mi o uświadomienie (tylko jeszcze nie wiem komu - poza nami, blogerami), że są ludzie, którzy czytają i jest to dla nich sensem życia:)
Beata Woźniak pisze…
a ja mimo wszystko ciekawa jestem wyników:) o czytelnictwie również czytałam na stronach Instytutu Książki:)pzdr
Anonimowy pisze…
Zobaczycie to będą jeszcze bardziej reprezentatywne wyniki, niż te wykonane przez IK ;)
Insider ma rację, niestety. Choćbyśmy sobie nie wiem jak wmawiali, że takich jak my moli książkowych jest dużo więcej, to naprawdę mało liczna grupa. Piszemy o książkach także dla nielicznego grona odbiorców. Chociaż to grupa zacna i wartościowa.
Prawda jest przykra - większość Polaków po prostu nie czyta.
Monika Badowska pisze…
Montgomerry,
ja też;)

Krzysztofie,
jeśli zbierzemy 1005 odpowiedzi (namawiajcie znajomych, rodzinę, itp.), to będziemy mogli sie upierać, że jesteśmy grupą reprezentatywną: rózna płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie ;)

Jarosławie,
potraktujmy sprawę z lekim przymrużeniem oka, nieco lekko, ok? O prawdzie staram się nie pamiętać;)
Anonimowy pisze…
p. Jarosławie
Nie ma co ubolewać, do masowości czytania nie dojdzie, elity też raczej nie stanowimy, po prostu trzeba "robić swoje", a Pan w szczególności robi to bardzo dobrze :)
Co do statystyki to opisuje ona masowe zjawiska. I już wiadomo skąd takie piękne wyniki ;)
Bazyl pisze…
Pytania są tendencyjne. Zmyliły mnie powieści obyczajowo - romansowe, których nie zaznaczyłem w swoich odpowiedziach, a które jak mniemam w myśli układającego ankietę miały oznaczać każdy inny rodzaj prozy niż pozostałe wymienione. Cóż, "romansowe" podziałało jak straszak :)
PS. Czytanie nie jest sensem mojego życia. Po prostu lubię to robić i potrafię zrozumieć, że ktoś nie. Nigdy zatem nie przerażały mnie wyniki podobnych sondaży.
Monika Badowska pisze…
Bazylu,
ano są - ale powtarzam raz jeszcze wydłubałam je z badań BN;) Od sibie dodałam rodzaje bibliotek i audio- oraz e-booki:)
Pewnie, że nie ma się czym przejmować:-) Można to wszystko przyjąć lekko i z humorem, ale mimo wszystko fakt, że ludzie tak mało czytają, nie jest czymś budującym.

Krzysztofie, dziękuję za miłe słowa, podglądam Twoją inicjatywę :-)

A Autorka czytelniczo wyrabia roczną normę kilkudziesięciu Polaków, zatem jest nieźle z tym czytelnictwem :-)
Sara Deever pisze…
Także wypełniłam ankietę.
Patrząc na moje grono znajomych to nie czytają dużo powodem jest brak czasu albo jak już mają trochę wolnego wybierają inną rozrywkę. Każdy robi to co lubi :)
Monika Badowska pisze…
Jarosławie,
:) Gdy sobie uświadomić, że jak Ty czytasz, to już pół Twojego bloku/ osiedla, czy ulicy nie "musi", bo Ty wyrabiasz średnią, to robi się dość dziwnie;)

Saro Deever,
:)
Ada pisze…
Ankieta wypełniona :) Pewnie można by się spierać co do miarodajności każdego sondażu - czy reprezentatywna liczba, gdzie znaleziono respondentów, etc. Ale pomysł anty-ankiety wypełnianej przez miłośników książek bardzo mi się spodobał - właśnie jako żart. Wyniki pokażą, że takie sondaże to jak powieść z tezą ;) A kto ma czytać i tak będzie, nawet gdyby się okazało, że mieści się w tym odległym miejscu po przecinku.
Monika Badowska pisze…
Ado,
dziękuję:) To tak, jak napisałam w komentarzu do Krzysztofa - gdybyśmy zebrali 1005 osób nam podobnych, badania wyszłyby zupełnie inaczej;) Włączmy się w tworzenie symulacrum;)))
m pisze…
Pamiętam, że byłam zdziwiona gdy na czytelnictwie na studiach analizowaliśmy te badania z kilku lat. Tak myślę, że bez względu na wykształcenie, miejsce zamieszkania i wiele jeszcze "ankietowych" wyznaczników ludzie dzielą się na takich co albo czytają albo nie. Albo się tą potrzebę ma w sobie albo nie i bez sensu jest np. uzależniać czytanie od wielkości miejscowości czy kierunku studiów.

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj