Historia filozofii XX wieku - zapowiedź recenzji


Profesor Tadeusz Gadacz tworzy wielkie dzieło. Pierwszy tom ukazał się niedawno dzięki Wydawnictwu Znak. Za czas jakiś opublikuję recenzję, a póki co zapraszam do lektury wywiadu jaki z Profesorem przeprowadził Jacek Żakowski i wysłuchania rozmowy Michała Bardela z Autorem "Historii filozofii XX wieku".

2 komentarze:

Ada pisze...

Dziękuję za link do wywiadu - zaczytałam się w nim i na pewno jeszcze będę do niego wracać, podejmuje tyle ważnych i szczególnie bliskich mi kwestii. Jak uprawianie filozofii ma się do bycia-w-świecie, czy ów ascetyzm i skupienie wyłącznie na pracy naukowej jest jedyną możliwą drogą? a może jest to mimo wszystko rodzaj zachwiania niewidocznej równowagi, życie wyłącznie do wewnątrz, wytężona praca, taka.. jakby właśnie zakonna, średniowieczna. Podziwiać czy przerażać się? Inna sprawa, że przeciętnemu człowiekowi trudno uzyskać wgląd w motywacje i pobudki geniusza, drogi, jakimi chodzi/błądzi jego umysł. To już oczywiście taka ogólna uwaga, w oderwaniu od omawianej książki i jej autora, o którym wiem niewiele. Ale czytałam ostatnio niezwykle ciekawą rzecz o Wittgensteinie i rzeczywiście jego geniusz budził podziw i przerażenie i tak nieludzki był czasem w ludzkich sprawach.

Z niecierpliwością czekać będę na recenzję!

Monika Badowska pisze...

Ado,
myślę, że gdy chce się robić coś dobrze trzeba temu poświęcić wielką część życia. I najwyraźniej, by dobrze myśleć i oddawać się filozofii trzeba móc się oderwać od codzienności.
Poszperaj za informacjami o Gadaczu, to ciekawa osoba.
Pozdrawiam:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger