Karin Fossum. Oko Ewy.Wydane przez

Wydawnictwo Książnica

To moje pierwsze spotkanie z Karin Fossum i muszę przyznać, że uważam je za udane.

Ewa Maria Magnus, to malarka samotnie wychowująca córkę i próbująca wyżyć ze stypendium artystyczne. Pewnego dnia Ewa spotyka dawno niewidzianą przyjaciółkę z dzieciństwa, która to przyjaciółka trudni się dostarczaniem mężczyznom, rozkoszy, a Ewie proponuje przystąpienie do podobnej działalności. Ta specyficzna sytuacja jest kluczem do zrozumienia wyborów jakich dokonuje Ewa w sytuacji, w której może decydować o swoim dobrym życiu. Nawet gdy owo „dobro” jest dyskusyjne.

Autorka skupia się mocniej na przeżyciach i przemyśleniach głównej bohaterki, niż na faktach z jakimi są one powiązane. Ukazuje psychikę człowieka, jego skłonności do działań, o które sam siebie nie podejrzewa, a które stają się naturalne w odpowiednich warunkach.

Historia Ewy opowiedziana jest z dystansem; początkowo trudno było mi zaangażować się w lekturę. Jednak po kilkunastu stronach poczułam tak silne zainteresowanie pisaniem Fossum, że nie mogłam już odłożyć powieści aż do jej ostatnich stron.

5 komentarzy:

Ada pisze...

Jest coś w tej książce, co nie pozwala łatwo o niej zapomnieć - czytałam ją przed rokiem. Może ten chłód właśnie i dystans, jakieś oddzielenie bohaterki, jej nieprzystawalność do świata, brak więzi z najbliższymi nawet osobami, emocjonalny chłód. I to, o czym wspominasz - tragiczne uwikłanie w bieg zdarzeń.

Monika Badowska pisze...

Ado,
a inne książki tej autorki czytałaś? Jak wypadły inne?

Ada pisze...

Nie, niestety nie miałam okazji..

Czytajka pisze...

Niedawno ukazała się nowa książka Fossum, "Za podszeptem diabła". Tajemnicza i niezrozumiała zbrodnia w małym miasteczku. Nikt nic nie wie, a jednak każdy poznaje jakiś element zbrodni. Poczałkowo nic nie trzyma się kupy i nie wiadomo o co chodzi, jednak wszystko stopniowo układa sie w całość i aż trudno oderwać się od tej historii bez przeczytania co tak naprawdę się stało. W książkach Fossum, nie bez powodu nazywanej norweską królową kryminału, przeważa dokładna psychologiczna analiza bohaterów. Rewelacyjnie wyjaśnia to motywy zbrodni i takich a nie innych zachowań. Polecam wszystkim fanom Fossum!

Anonimowy pisze...

"Nie oglądaj się" to pierwsza książka Fossum, którą przeczytałam. I tak mnie to wciągnęło, że sięgnęłam po "Oko Ewy". I nie żałuję!
Maja

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger