Danuta Noszczyńska. Kufer babki Alicji.

Wydane przez 
Wydawnictwo Bliskie

W "Kufrze babki Alicji" Autorka proponuje nam śledzenie rodzinnej tajemnicy. Zachęca, abyśmy wraz z Klarą - kobietą nieco doświadczoną przez życie, ale wciąż mającą nadzieję na lepsze jutro - odkrywali przeszłość i brali życie w swoje ręce.

Bohaterka książki jest rozwódką mieszkającą wciąż ze swoim mężem. Małżeństwo zawarła nieco na przekór rodzicom i głęboko żałując tej decyzji nie przyznawała się do błędu kilka dobrych lat. Wolna od więzów małżeńskich, lecz nie wolna od sentymentu wobec byłego, pracuje na stanowisku recepcjonistki i dogląda wiekowej już babci Alicji. Gdy staruszka umiera, pozostawia Klarze swój dobytek oraz przedziwne zadanie - ma przez rok rozważać, czy chce przyjąć spadek za co zostanie wynagrodzona finansowo tak, by mogła porzucić pracę i skupić się na odkrywaniu co łączy ją z tymi wszystkimi pretensjonalnymi gośćmi uczestniczącymi w stypie.

Jedną z ciekawszych obserwacji poczynionych przez Klarę była ta, w jaki sposób spokój finansowy, zapewniony jej wolą babki Alicji, zmienia życie i ograbia z pewnej - dotychczas istotnej - dziedziny życia, czyli życia oszczędnego, z wyrzeczeniami i satysfakcją jaką owe wyrzeczenia przynoszą po zrealizowaniu planów.

Danuta Noszczyńska przedstawia czytelnikom powieść obyczajową z wątkiem miłości, która nie baczy na wiek i wielką tajemnicą rodzinną.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger