Wojciech Górecki. Planeta Kaukaz.

Wydane przez
Wydawnictwo PWN

"Planeta Kaukaz" to reportaże powstałe podczas wędrówki Autora przez kraje Kaukazu Północnego. Wojciech Górecki opowiada o odwiedzanych miastach, aułach, ale przede wszystkim jego uwaga skupia się na ludziach, ich obyczajach, kulturze.

Wędrówka pod przewodnictwem Autora wiedzie nas przez Kamłucję, Dagestan, Azerbejdżan, Gruzję, czyli te wszystkie kraje, które niegdyś - wodząc palcem po mapie, chciałam odwiedzić, o których zobaczeniu marzyłam i w cichości serca marzę wciąż. 

Opowieści snute przez ludzi spotykanych w drodze przedstawiają grozę wobec wojny, bezsilność wobec wynarodowiania i wygasania kultury. Pokazują jak dawne wierzenia wchłonęły chrześcijaństwo i islam, jak bogowie koegzystują w ludzkiej świadomości i wierzeniach. Unaoczniają majestat gór i ich wpływ na życie mieszkających w nich ludzi. Uświadamiają jak duża jest zależność między mocarstwowymi planami Rosji, a codziennością życia Adygejczyków, Czerkiesów, Karaczajów i innych. Przedstawiają świat barwny, zaskakujący, rządzący się specyficznymi prawami, czasami świat ginący.

Wojciech Górecki tak sugestywnie, że aż chce się odwiedzić Planetę Kaukaz.

P.S. TU posłuchacie pieśni Swanów, mieszkańców Gruzji.
P.S.2. "Planeta Kaukaz" zostanie wznowiona przez Wydawnictwo Czarne we wrześniu.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

strasznie chciałabym to przeczytać... ech.. Super ze Czarne to wznowi.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger