Patricia Schröder. Miętuski i komórka miłości.


Wydane przez
Wydawnictwo Zielona Sowa

Miętuski to Lou, Ratze, Emily i Maleen, nastolatki objadające się miętowymi cukierkami i mające grupę swoich ulubionych wrogów. Między dziewczynami a chłopakami z grupy JEMAYUS jest i rywalizacja, i głęboko skrywana sympatia.

Obydwie grupy płatają sobie wzajemnie psikusy, lecz gdy okazuje się, że jednej z Miętusek potrzebna jest pomoc, koleżanki odkładają na bok dokuczanie chłopcom i robią wszystko, by Maleen mogła nadal chodzić z nimi do szkoły i by koń, którego dziewczynka bardzo polubiła, Clypso, nie był oddany do rzeźni.

Z mojego punktu widzenia jest to zabawna opowiastka o młodszej młodzieży, choć zdaję sobie sprawę, że czytelnicy w wieku 13-16 lat potraktują powieść o nastolatkach zupełnie inaczej; dla nich będzie to odbicie własnej rzeczywistości, z radościami i nastolatkowymi problemami. Co ważne autorka pokazuje w swej książce jak ważne są dobre relacje z ludźmi, jak wiele można zrobić, gdy ma się wsparcie przyjaciół i podkreśla znaczenie empatii. Jest tu również miejsce na ukazanie szkoły – jako miejsca, gdzie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy, wspólnie pracować nad zadaniem, a także na zobrazowanie związków rodzinnych, które jeśli tylko są oparte na strachu a nie na zaufaniu tracą na jakości.

Myślę, że warto podsunąć tę książkę własnemu nastolatkowi. Ot, choćby do plecaka przed wyjazdem na wakacje.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger