Sigitas Parulskis. Trzy sekundy nieba.


Wydane przez
Wydawnictwo Czytelnik

Rzadko zdarza mi się dzielić literaturę na kobiecą i męską. W tym jednak przypadku podział taki jest w pełni uzasadniony i nie tylko dlatego, że „Trzy sekundy nieba” napisał mężczyzna - ta powieść zdecydowanie należy do nutru męskich powieści.

Autor buduje swą opowieść wychodząc z założenia, że jego pokolenie, pokolenie wypchnięte na ten świat w latach (…) sześćdziesiątych nie ma żadnych cech wyróżniających poza brakiem umiejętności dobrego życia, jest mdłe, nieufne, a wszystko to stąd, że czas jego dorastania przesycony był propagandą, demagogią, rusyfikacją.

Bohater powieści w świecie, w którym istnieje ZSRR odczuwa dyskomfort tożsamościowy. Z żołnierzami, z którymi służy w wojskach desantowych w NRD, porozumiewa się po rosyjsku, klnąc w szalenie barwny sposób. A jednocześnie postawiony w sytuacji, w której próbuje młodej Niemce wyjaśnić skąd pochodzi, zżyma się na jej brak wiedzy, kiedy ta upiera się, że na wschód i północny-wschód od Polski jest tylko ZSRR, że nie ma czegoś takiego jak Litwa.

Sigistas Parulskis wiedzie czytelników swojej powieści przez historię współczesnej Litwy. Przedstawia nam ją z punktu widzenia starszego już mężczyzny, który podczas pobytu w nadmorskim uzdrowisku snuje rozważania na temat kondycji własnego pokolenia i wspomnienia o młodości w mundurze. Oczywiście wspomnienia te ubarwiane są portretami kobiet, znajomość z którymi w różny sposób odcisnęła na bohaterze swoje piętno.

Aby w pełni zrozumieć przesłanie autora należy poświęcić książce sporo uwagi. Pisanie Parulskisa jest wymagające, ale warto spełnić te wymagania; autor buduje przepiękne frazy, które poukrywane wśród fabuły, uderzają swoją trafnością i malowniczością.

P.S. Trzy sekundy, to czas jaki musi upłynąć miedzy wyskoczeniem skoczka z samolotu a momentem, w którym może on pociągnąć za rączkę otwierającą spadochron.

5 komentarzy:

Anna pisze...

Znowu ciekawa książka - ciągle się zastanawiam skąd bierzesz inspiracje do nowych lektur? O większości z nich nigdy nie słyszałam!

Monika Badowska pisze...

Anno,
ja żyję książkami. Mam zaprenumetowane newslettery w rynku wydawniczego, a poza tym buszuję pos tronach wydawnictw. No i ciekawa jestem świata:)))

Anna pisze...

Jestem Twoja absoltuną fanką:) U mnie też książki wszędzie i zawsze, ale brak czasu żeby ich miejsce było tak wielkie, jak u Ciebie. Jakie newslettery polecasz? Może być na priv:) Też chętnie poczytam.

Monika Badowska pisze...

Anno,
polecam:
www.rynek-ksiazki.pl
www.ksiazka.net.pl
www.wydawca.com.pl
Z takich korzystam:)

Anna pisze...

Dziękuję, już dodałam sobie do ulubionych.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger