W krainie bajek.Wydane przez
Wydawnictwo Zielona Sowa

Bajki, wiersze, baśnie zebrane w książce są opatrzone słowem wstępnym autorstwa Anny Dymnej, która przypomina własne dzieciństwo wypełnione bajkami i zachęca, by wzbogacać świat dzieci baśniami.

Teksty podzielono na trzy grupy.

„W bajkowej krainie” znajdziemy wiersze. Przy ich pomocy możemy wyjaśnić dziecku zasady grzeczności, przestrzec przed łakomstwem, pomóc przyswoić litery alfabetu, czy wyjaśnić skąd się bierze chleb i dlaczego należy go szanować. Z wierszykiem o ślimaku łatwiej będzie dziecku zapamiętać nazwy dni tygodnia, a „Usypianka o barankach” z pewnością przyda się na kłopoty ze snem.

„Bajkowe pory roku” to doskonałe teksty, poetyckie i prozatorskie, opisujące ważne wydarzenia z poszczególnych pór roku. Możemy zwrócić uwagę dziecka na zmiany jakie zachodzą w pogodzie, czy krajobrazie wraz z upływem roku, przedstawić dziecku zwyczaje ptaków, zwierząt żyjących w lesie i gospodarstwie domowym. Właściwie dobrane teksty pomogą rodzicom w przygotowywaniu swoich pociech do poczucia odpowiedzialności za naturę, wśród której żyjemy.

„Bajkowy świat” odnosi nas do legend związanych z historią powstania Warszawy, legendy o przerwanym krakowskim hejnale i Smoku Wawelskim (choć ta wersja różni się nieco od znanego powszechnie oryginału). Baśnie zebrane w trzeciej części książki zawierają morał, uczą moralności i niosą ze sobą pozytywne przesłanie – dobro zwycięża.

„W krainie bajek” ilustrowała Pani Alicja Rybicka. Obrazki mają soczyste, zdecydowane barwy, kształty są łatwe do wyszczególnienia, a całość cieszy oko.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dzięki za namiary na ksiązkę o Potockim:) Recenzję przeczytałam z przyjemnoscią- poniżej. A co do książek dla dzieci- też od dluzszego czasu jestem nimi zainteresowana- tak to juz ma Mama czytająca- ale musze powiedzieć, ze z prawdziwą przyjemnością siegam do nich, bo mi się przypomina moje dzieciństwo:)

Monika Badowska pisze...

Beel,
proszę bardzo:)

Karolina.ja pisze...

Niedawno ta książka przyszła do nas do biblioteki i wszystko byłoby pięknie, ładnie, ale niestety farba (chyba, bo raczej nie klej) tak cuchnie, że nie da się do tej książki zbliżyć i tylko najbardziej zdesperowane dzieci próbują.

Monika Badowska pisze...

Karolino,
obwąchałam swoją - nie śmierdzi. Może Waszą trzeba reklamować?

Karolina.ja pisze...

Może trzeba reklamować, bo naszej nie trzeba obwąchiwać, żeby ją poczuć. Niestety, wystarczy znaleźć się jakiś metr od niej. Teraz jest wypożyczona, zobaczę może się przewietrzy i przestanie śmierdzieć... Tym bardziej, że rzeczywiście ciekawie się zapowiada.

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger