Ted Kerasote. Życie z Merlem.


Wydane przez

Wydawnictwo Galaktyka

Pewnego dnia na drodze człowieka stanął pies. Spojrzał mu głęboko w oczy i poprosił o dom. Czyż nie tak zaczynają się historie przyjaźni psiej i ludzkiej? Tak zaczęła się przyjaźń Teda i Merle’a. Przyjaźń, w którą aż trudno uwierzyć – potężna, przepełniona miłością, oddaniem i poszanowaniem wzajemnej wolności. Przyjaźń aż do końca.

Autor w ekscytujący wręcz sposób przedstawia komunikację z psem, swoje dyskusje z Merlem, opisuje czas, w którym obydwaj uczyli się siebie wzajemnie i w którym wypracowywali wspólnie pewne zachowania. Wspólne wyprawy, polowania, wędrówki górskie, czy leniuchowanie w domowym zaciszu zadzierzgnęło między nimi dwoma prawdziwą więź.

Opowieści o psie Ted Kerasote wzbogaca informacjami nt. badań dotyczących możliwości komunikacyjnych zwierząt, przywołuje teorie Darwina, Skinnera, czy Pawłowa, opowiada o technikach trenowania psów, czy o tym jak działają psie zmysły.

Ta książka nie opisuje tylko radosnych chwil – i na to trzeba być przygotowanym. Opisuje sytuacje, w których panował gniew, które przepojone są smutkiem, ale i takie, z których możemy wiele się nauczyć. Oczywiście, najtrudniejszym momentem był moment pożegnania, ale myślę, że niejeden człowiek chciałby być odtoczony taką miłością w momencie śmierci, jaka towarzyszyła Merle’owi.

To książka dla miłośników wszelkich zwierząt. Ale też dla tych, którzy nie ufają zwierzętom i uważają, że są one od nas – ludzi – głupsze i mniej wartościowe. Kochający zwierzęta pogłębią swoją miłość, a inni mogą zrozumieć, że zwierzęta warte są kochania.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger