Włodzimierz Wojnowicz. Spiżowa miłość Agłai.

Wydane przez

MediaLazar

Świat Agłai Stepanownej Riewkinej był biało-czarny. Był Stalin i partia a w opozycji byli ci, którzy sprzeciwiali się Stalinowi i partii. Kiedy pewnego dnia okazało się, że partia nie jest tożsama ze Stalinem, a co więcej występuje przeciwko Iosifowi Wissarionowiczowi Dżugaszwiliemu, Agłaja poczuła się zdradzona. Chciała walczyć o dobre imię Wodza, troszczyć się o jego potęgę, a zabrano jej legitymację partyjną.

Czas Agłai nadszedł ponownie, gdy miała już ponad osiemdziesiąt lat. Krytykując prezydenta Putina poszukiwano przywódcy, który miałby być wzorem dla nowego rządzącego Rosją. Środowisko komunistyczne podjęło próby oczyszczenia pamięci Stalina, próbę przeforsowania własnego ugrupowania politycznego z hasłami stalinowskimi na sztandarach.

„Spiżowa miłość Agłai” to ironicznie napisana powieść przedstawiająca historię ZSRR i Rosji od lat pięćdziesiątych po współczesne. Na oczach rewolucjonistki zakochanej w Wielkim Wodzu dokonują się przemiany społeczne, gospodarcze, polityczne. Agłaja dzieli świat na „nasz” i na „nie nasz”, choć rzeczywistość wokół niej nie pasuje już do tak prostego podziału.

Agłaja poświęca Stalinowi swoje życie. I w nim znajduje swoją śmierć. Czytelnik w książce znajdzie doskonały obraz tego, co z ludzkim życiem robi system totalitarny.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger