Przejdź do głównej zawartości

Herbert Rosendorfer. Listy w chińską przeszłość.


Wydane przez
Instytut Wydawniczy PAX

Zawsze fascynowały mnie powieści, w których bohater przenosił się w czasie. Zaczęłam od „Godziny pąsowej róży” i powieści „Małgosia kontra Małgosia”, później przyszedł czas na „Wehikuł czasu”. Gdy tylko przeczytałam opis na książce „Listy w chińską przeszłość” nabrałam chęci na lekturę.

Otóż, mandaryn Kao Taj żyjący w X wieku, za sprawą pewnego mechanizmu, przenosi się na osiem miesięcy do dwudziestego wieku. Podczas pobytu we współczesnym nam świecie pisuje listy do swego przyjaciela, mandaryna Ci Ku, dzieląc się z nim wrażeniami. Listy te wędrują w czasie bez żadnych przeszkód.

Obserwacje jakich dokonuje Kao Taj w Monachium na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych są warte tego, by się nad nimi zastanowić. To, co wydaje się nam być oczywiste, przepuszczone przez pryzmat spojrzenia człowieka z dziewiątego stulecia naszej ery, traci nagle sens, przestaje być normą, a staje się wynaturzeniem.

Od pewnego czasu czytuję książki z ołówkiem, żeby samej sobie ułatwić obcowanie z lekturą. „Listy…” mają mnóstwo znaczków na marginesach, tak wiele znalazłam w nich wątków godnych rozważenia.

Ot, choćby to, że lubujemy się w papierze. Z obserwacji pana Kao Taj wynika, że nie dość, że płacimy papierowymi pieniędzmi uważając je za ważniejsze od monet, to jeszcze narzuciliśmy sobie obowiązek i upodobanie do posiadania książeczek, w których zapisane są wszystkie dane o nas, naszych dzieciach, czy nawet pracy. To zdaniem mandaryna dziwaczne i poniżające…

Albo czas adwentu… Niby czas skupienia, czas ciszy i oczekiwania, a wg Kao Taja to czas największego bałaganu, chaosu, hałasu i zabiegania. Gubimy w tym wszystkim istotę Oczekiwania i istotę Świąt, a później zamknięci w niezbyt obszernej przestrzeni naszych mieszkań z najbliższymi, nie mamy pojęcia jak świętować, jak okazać radość i z tej niemocy jemy, kłócimy się i oglądamy telewizję… Ale czy to ma coś wspólnego z Bogiem?

Znajdziemy tu nawiązanie do aktualnych problemów opieki zdrowotnej, bezwstydu tych, którzy rządzą i chcieliby jeszcze głośno krzycząc, że oni są idealni, a ich przeciwnik ma same wady, ale i ponadczasowy zachwyt nad dziełami Mozarta czy Beethovena.

Nie zdradzę wszystkich ciekawostek – zabrałabym Wam wówczas przyjemność dziwienia się zdziwieniom Koa Taja, ale pozwolę sobie zacytować fragment wyjątkowo na czasie.

Główny problem, z jakim boryka się system szkolny i w ogóle system edukacyjny, nie polega na tym, że uczniowie są złośliwi, niepunktualni i nieuważni, lecz na tym, że szkoły nadzorowane są przez ministra i jego mandarynów, którzy wprawdzie w wielkim mozole wydają mnóstwo przepisów, ale nie mają pojęcia o szkolnictwie. Zadanie nauczycieli polega więc na tym, aby znaleźć jakąś półlegalną drogę pośrednią między wadami uczniów a skandalicznymi przepisami ministerstwa.

Nauczycielom i nauczycielkom, z okazji zbliżającego się święta, dobrego:)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Katarzyna Berenika Miszczuk. Tajemnica Dąbrówki

Katarzyna Berenika Miszczuk, bazując na swoich doświadczeniach z pisaniem o świecie pełnym słowiańskich bóstw, wkracza w literaturę dziecięcą. Wkroczyła właściwie książką "Tajemnica domu w Bielinach", bo ta, prezentowana przeze mnie powieść, opisująca rodzinę Lipowskich jest kontynuacją wspomnianej powyżej. I mamy otóż mamę z czwórką dzieci, która zamieszkuje wspólnie z ciotką zmagającą się z chorobą Alzhaimera w Bielinach. Wsi, o której nawet mieszkańców mówią z lekkim przekąsem - "bo wiadomo jak to u nas". Owo "u nas" oznacza bowiem tajemnicze zjawiska, niemniej tajemnicze postaci i świat nie do końca taki jaki znany jest nam powszechnie. Jest on dzielony z domownikami, biedami, błędnymi ognikami i innymi stworzeniami, o których - z dużym zapałem - czyta w Bestiariuszu ośmioletnia Tosia. Jej mama wpadła na straszny, zdaniem dziewczynki pomysł. Szuka niani, która zajmie się nią (prawie dorosłą nią!) i maleńką Dąbrówką. Tosia robi wszystko, by odstraszyć k