Luis Miguel Rocha. Ostatni papież.


Wydane przez
Wydawnictwo Otwarte
Książka „Ostatni papież” osnuta jest wokół spraw stykających interesy Watykanu, masonów i USA. Papież Jan Paweł I zapoznaje się z pewną listą. Na liście tej umieszone są nazwiska osób zaangażowanych w działanie loży masońskiej, a co gorsza – wiele osób z tej listy piastuje odpowiedzialne stanowiska w państwie watykańskich i we Włoszech. Ojciec święty podejmuje decyzję, która kosztować go będzie życie.

Prawie trzydzieści lat później pewna młoda dziennikarka wśród poczty znajduje kopertę z dziwną zawartością. Na kartkach umieszczone są nazwiska, znane jej z prasy, telewizji, Internetu. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy jak ważne są to dokumenty – do chwili, aż jej ojciec przestrzega ją przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Narracja w książce jest bardzo płynna, a autor przenosząc nas w czasie i miejscu, potrafi zrobić to na tyle sprawnie, byśmy nie czuli się zagubieni w akcji powieści. Bohaterowie są podzieleni na dobrych i złych, choć w pierwszym momencie zastosowany został lekki misz-masz, tak by zbudować odpowiednio napięcie.

Podczas lektury dobrze jest poszerzyć wiedzę o P2 opisywanej w powieści, zatem odsyłam tu. Z wielu spraw opisywanych w tej powieści, a będących faktami, nie zdawałam sobie sprawy. Powieść „Ostatni papież” sporo mi objaśniła, a jednocześnie spowodowała, iż zaintrygowała mnie tajemnica śmierci Jana Pawła II.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

kilka książek mnie zainteresowało, przede wszystkim McEwan i Zusak.
W mojej bibliotece pani wyznaje zasadę, że dobra beletrystyka sama "się sprzeda", a do ambitnych i trudnych ona ma nas zachęcać. Ale ostatnio zauważam, że często pani myli "trudne" z "nudne". A przecież łatwość czytania wcale nie musi oznaczać komercji i pustki, prawda? Zresztą, ja jestem zdania, że naprawdę dobra książka ma prawo być komercyjna, czyli dobrze się sprzedawać i zarabiać na autora. Dlaczego wciąż w nas pokutuje przekonanie, że tylko niszowe jest mądre?

Monika Badowska pisze...

A mnie się wydaje, że DKK to nie kółko przeambicjonowanych przewysublimowanych miłośników literatury, tylko spotkanie ludzi, którzy lubią czytać i którzy maja ochotę rozmawiać o czytanych książkach, niezależnie od profesji jaką wykonują. Trzeba czytać książki głośne, bo wtedy jest też większa szansa porównać swoje odczucia z recenzjami, opiniami innych. I, co jak sądzę też jest cenne, wiedzieć o czym się mówi w świecie:)

Ostatnio oglądałam fragment programu o książkach na TVP Kultura. Troje krytyków przedstawiało ksiażki - z trzech, które dojrzałam spotkałam się w recenzjach z jedną, u Zosika. Wiesz, nie uważam, że znam wszystko co się wydaje, ale mam wrażenie, że dość dobrze znam rynek wydawniczy. A książki, które przedstawiali były mi zupełnie obce. Tak to opisuję, bo mam wrażenie, że Twój DKK działa trochę za zasadzie tego programu. A przecież człowiek chciałby zobaczyć w TV rozmowę nt. książki, którą czytał i o której ma wyrobione zdanie. Cóż z tego, że w wąskim kręgu kilku osób porozmawiasz na DKK o jakiejś książce, której nikt inny nie skojarzy, nie przeczyta, nie będzie nic o niej wiedział.
Nawiasem mówiąc - Zającówna była dobra na przaśne lata osiemdziesiąte, ale na współczesność?
Ale się wygadałam;)))

Anonimowy pisze...

no właśnie masz rację i ja twoimi argumentami podeprę się na najbliższym spotkaniu za miesiąc. O!

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger