Elsebeth Egholm. Ukryte wady.


Wydane przez
Wydawnictwo Replika

Trzy przyjaciółki spotykają się w restauracji nad rzeką, by świętować czterdzieste urodziny jednej z nich. Zauważają płynącą rzeką plastikową balię, a w niej dziecko – zmarłe z wychłodzenia. To wydarzenie działa jak katalizator – życie każdej z kobiet zaczyna płynąć innym niż dotychczas rytmem, a to, czego nagle doświadczają przewartościowuje ich postrzeganie rodziny i świata.

Fabuła powieści niby dotyka zagadnień kryminalnych, choć w moim odczuciu bardziej stanowią one tło dla ukazania przeżyć bohaterek. Zarówno rozwiedziona dziennikarka, ciężarna właścicielka biura podróży i pielęgniarka z rakiem piersi – kobiety jakich wiele – są symbolem każdej z nas i tego, jak ważne w naszym życiu są intuicja, emocje, uczucia, potrzeba obecności drugiego człowieka. Powieść duńskiej pisarki czaruje fabułą, kusi słowami i pozostawia niedosyt. Całość jest poukładana tak, by wciąż narrator zostawiał czytelnika krok za sobą, a kobiety i mężczyźni portretowani w tej powieści są żywi, wręcz namacalni. To wszystko sprawia, że od książki trudno się oderwać i trudno o niej zapomnieć. 

„Ukryte wady” to jedna z kilku powieści Elsebeth Egholm. Mam nadzieję, że wydawnictwo zdecyduje się na opublikowanie pozostałych, a nam, czytelnikom, przybędzie kolejna, ulubiona, pisarka kryminalnych powieści z duszą.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger