Catarina Kruusval. Piłka Eli.


Wydane przez
Wydawnictwo Zakamarki

www.zakamarki.pl

Ela, znana z książeczki „Ela i Olek jeżdżą”, występuje tym razem bez chłopca, ale nie sama. Eli towarzyszy pies Hektor. Dziewczynka dostaje przepięknie zapakowaną paczkę, a gdy ją otwiera – oczywiście pod czujnym okiem Hektora – znajduje w pudełku piłkę. Wspólna dziecinno-psia zabawa piłką niesie obydwojgu uczestnikom wiele radości, lecz gdy Hektor schował piłkę, a Ela nie może jej odszukać – dziewczynce robi się przykro.

Jako, że kilka godzin temu rozmawiałam o dobrych stronach wychowywania dziecka w domu, w którym jest kot lub pies,to obecność Hektora przy Eli stanowi dla mnie podsumowanie tejże rozmowy. Pies jest w książeczce pani Kruusval przedstawiony jako równoprawny towarzysz zabawy, opiekun i jednocześnie jako istota myśląca i odczuwająca na podobieństwo do ludzi. Niewątpliwie pomoże to w wzbudzaniu w młodych czytelnikach empatii wobec zwierząt.

Historia o Eli szukającej piłki jest opowiedziana tak, że niejako przypadkiem uświadomimy dziecku, co to znaczy „w szafie”, „pod fotelem”, „na komodzie”, czyli przećwiczymy z nim wskazywanie i określanie miejsc oraz stosunków przestrzennych.

Dzięki doskonałym ilustracjom dziecko zobaczy jak wygląda dziecinna buzia podczas uśmiechu, a jak – podczas złości. Możemy również łatwo objaśnić pojęcia zmęczenia, zaciekawienia i radości, bo wszystkie te odczucia znalazły się na twarzy Eli.

Książka wędruję na półkę książek dla Helenki – mam nadzieję, że Ela i Hektor spodobają się jej tak samo jak Ela i Olek:)

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger