Agnieszka Wypych. Wspieranie werbalnego rozwoju dziecka w oparciu o eksperymenty językowe, tropy stylistyczne i dobrą literaturę. Ćwiczenia terapeutyc


Wydane przez
Wydawnictwo Harmonia

Książka Agnieszki Wypych została napisana na podstawie doświadczeń pedagogicznych i terapeutycznych autorki. Pomyślana jako pomoc do pracy z dziećmi dyslektycznymi, dziećmi rozpoczynającymi naukę w szkole, zaprojektowana tak, by nauczyć dzieci czerpać radość z przygody ze słowem.

Na kilkunastu pierwszych stronach autorka opisuje czytelnikom najlepsze, jej zdaniem, sposoby stymulowania werbalnego rozwoju dzieci. Sugeruje w jaki sposób do pracy z uczniami wykorzystać literaturę, zabawę literami i głoskami, pisaniem i mówieniem.

Część praktyczna zawiera trzydzieści ćwiczeń podzielonych na grupy: litera, wyraz, tekst. Ćwiczenia wydawały mi się trudne, ale gdy zaproponowałam wykonanie elementów kilku z nich moim uczniom okazało się, że dzieciaki świetnie bawią się podczas pracy i ogromną frajdę sprawia im wypełnianie poleceń zawartych w propozycjach Agnieszki Wypych.

Autorka zachęca nauczycieli i uczniów do tworzenia neologizmów, dokładania do znanych wyrazów sylab, do wyławiania z „dziwadeł” znanych potocznie słów. Mamy szansę poczuć się naukowcem odczytującym hieroglify lub rozmoczony przez morską wodę list od żeglarzy. Uczymy dzieci właściwej intonacji zdaniowej, ale i traktowania tekstu jako czegoś, co można dowolnie kształtować, interpretować głosem.

 „Wspieranie werbalnego…” chce, byśmy odrzucili schematyzm pracy edukacyjnej i pozwolili sobie na uwolnienie wyobraźni. Do mnie to przemawia.

Brak komentarzy:

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger