Przejdź do głównej zawartości

Andre Glucksmann. Rozprawa o nienawiści.


Wydane przez
Wydawnictwo Czytelnik


Andre Glucksmann pisze o nienawiści i już na samym początku stwierdza, że opinia, iż nienawiść przez duże „N” nie istnieje, jest błędna. Według Glucksmanna nienawiść jest wszechobecna w poszczególnych ludziach i w sercach całych społeczności. Ona jest wszędzie i każdy się z nią zetknął.

Dzisiaj nienawiść najczęściej przyjmuje postać terroryzmu. Glucksmann zdecydowanie stwierdza, że terroryzm nie jest nieregularną wojną prowadzoną przez nieumundurowanych bojowników przeciwko wojsku. Glucksmann nazywa terroryzmem rozmyślny atak prowadzony przez uzbrojonych przeciwko cywilnej, bezbronnej ludności:

Jest zatem terroryzmem planowa agresja wymierzona w cywilów jako takich, zaskoczonych i bezbronnych. A to, czy biorący zakładników terrorysta, morderca niewinnych, ma na grzbiecie mundur czy nie i jakiej używa broni, niczego tu nie zmienia. To, na jak wzniosłe idee się powołuje, też jest bez znaczenia. Liczy się jedynie bezsporna, pozostająca w ciągłej gotowości intencja zabicia pierwszego lepszego.

Książki nie czytało mi się łatwo. Glucksmann pokazuje różne twarze nienawiści, podrzuca czytelnikowi mnóstwo tropów. Pisze o antycznej Grecji, w której „okrzyk nienawiści ociera się o wieczność” i pisze o „Medei” Seneki, który szerokiej publiczności może najmniej znany jest jako tragik. Glucksmann prowadzi kapitalne rozważania na temat nienawiści, a pióro ma świetne:

Nienawiść nie jest ani wypadkiem przy pracy, ani przytrafiającym się gdzieś po drodze błędem. To fundamentalne pragnienie niszczenia, przepaść rozwierająca się pod stopami, wyczuwalna przez skórę otchłań, która nie znajduje się za nam, ale w nas i wokół nas. To radykalna i wywrotowa negatywność. Istnieje od samego początku i dowodzi swej skuteczności w ciągłych nawrotach pierwotnego chaosu.

Opisując nienawiść autor prezentuje zjawiska takie jak antysemityzm, antyamerykanizm i nienawiść do kobiet. W ostatnim rozdziale zatytułowanym „Siedem kwiatów nienawiści”, Glucksmann raz jeszcze, w siedmiu punktach charakteryzuje zjawisko nienawiści. A na koniec daje odpowiedź na to oto pytanie: „Czyżbym odczuwał nienawiść do nienawiści?” Warto studiować tę znakomitą książkę chociażby po to, by poznać i zrozumieć odpowiedź Glucksmanna na to fundamentalne pytanie i warto na to pytanie odpowiedzieć sobie samemu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj