Emma McLaughlin, Nicola Kraus. Powrót niani.

Wydane przez
Wydawnictwo Znak

Nie wiem skąd wzięło mi się przekonanie, że opowieść o niani z Manhattanu jest lekką, zabawną książką. Nieco mnie z owego błędnego myślenia wybił film zrealizowany na podstawie "Niani w Nowym Jorku", lecz mimo to, nie byłam przygotowana na ogrom emocji jakie znalazłam w "Powrocie niani".

Nan Hutchinson, żona "ciacha z Harvardu", wraca wraz z mężem do Nowego Jorku. Mieszkali dotychczas w różnych stronach świata, gdyż Ryan pracuje dla ONZ-u. Obydwoje doszli jednak do wniosku, że pora mieć stałe miejsce do życia, zadbać o codzienność w znanym sobie miejscu i własnych czterech kątach. Kupili dom do remontu, podyskutowali o dzieciach i Ryan wyjechał do pracy. Nan została próbując nadzorować ów remont, przyzwyczaić się do Manhattanu i rozkręcić własną firmę. Pewnej nocy pod jej drzwiami zjawia się Grayer X, którego opiekunką Nan była tuż po tym, gdy skończyła studia. To spotkanie wyzwala w Nan zadawnione poczucie winy i wpycha ją w świat matek z Piątej Alei.

Podziwiam Autorki za to, jak dogłębnie sportretowały relacje między dziećmi i ich rodzicami. Fascynuje mnie zależność szkoły od rady rodziców. A jednocześnie, to co przeczytałam o funkcjonowaniu społeczności przedstawionej w powieści, przeraża mnie i zasmuca. Państwo X unikający własnych dzieci, fundatorzy szkolnych remontów oczekujących, że to nauczyciel poniesie karę za rozpowszechnianie przez uczniów filmów erotycznych, związki zawierane wyłącznie dla pieniędzy tworzą zdegenerowany pejzaż mieszkańców Nowego Jorku.

Cieszę się, że przeczytałam tę książkę. Mimo, iż jest zupełnie inna niż myślałam. 

2 komentarze:

kornwalia pisze...

Pierwsza część bardzo mi się podobała. Cieszę się, że druga nie odcina kuponów od pierwszej tylko też jest porządna mimo tej mało poważnej okładki. Przeczytam jak dorwę.

Monika Badowska pisze...

Kornwalio,
życzę zatem dobrego spotkania z książką:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger