Przejdź do głównej zawartości

Rachel Hawkins. Dziewczyny z Hex Hall. (wygrywajka)


Wydane przez
Wydawnictwo Otwarte

Sophie Mercer odkryła, że ma dziwną, czarodziejską moc. Matka dziewczyny wypytywana o to, skąd jej dziecko ma ów - jak się później okaże - kłopotliwy dar, przyznała, że choć ona jest człowiekiem, ojciec Sophie jest czarownikiem. Moc, oswajana poprzez lektury, jest jednak zbyt wielka, by dziewczyna umiała sobie z nią poradzić, by okiełznać jej siłę. Gdy kolejny raz jej czary przyniosły niespodziewany efekt Sophie trafiła do szkoły dla elfów, zmiennokształtnych i osób magicznych Hekate Hall. Okazuje się, że i tu istnieją podziały, towarzystwa lepiej i gorzej widziane, tajemnice, a status "nowej" z pewnym obciążeniem rodzinnym, z którego Sophie jeszcze nie zdaje sobie sprawy, nie ułatwia zaaklimatyzowania się w tym, trudnym jak każde inne, środowisku szkolnym.

Pierwsze z czym skojarzyła mi się fabuła powieści Rachel Hawkins, to cykl powieściowy o Harrym Potterze. Szkoła dla magów, odkrywanie  sobie mocy i tego kim się jest, poznawanie nieznanej dotychczas historii własnej rodziny, groźny las, do którego uczniowie nie powinni chodzić, czy wreszcie gajowy mieszkający w chatce na skraju lasu. Tropów łączących obydwie opowieści jest wiele. Czym się różnią? O ile przygody chłopca z blizną skierowane były do czytelników bez wskazywania na ich płeć, o tyle po "Dziewczyny z Hex Hall" sięgną raczej dziewczyny. Największa jednak różnica tkwi w bohaterach - Sophie Marcer jest pewną siebie, przebojową nastolatką, mającą określone i zdecydowane poglądy na wiele spraw dziejących się wokół niej. Bywa bezczelna, choć zdarzają się jej i słabsze chwile, gdy jej samoocena drastycznie spada. O ile więc Harry Potter jest miłym chłopcem, to Sophie miłą dziewczynką nie jest.

Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Po skończonej lekturze nurtuje mnie jednak głównie to, na ile świadomie Rachel Hawkins odwoływała się do wzorca stworzonego przez Joanne Rowling.

"Dziewczyny z Hex Hall" to powieść ironiczna z dużą dawką mocy tajemnych i wątkiem nastoletniej miłości.

*   *   *

"Dziewczyny z Hex Hall" otrzymałam od Wydawnictwa Otwarte. Jeśli i Wy chcecie przeczytać powieść Rachel Hawkins, zostawcie komentarz pod niniejszym wpisem. Jutro o 20:00 wylosuję osobę, której Wydawnictwo Otwarte podaruje książkę. Gdyby ktoś, przed zostawieniem komentarza, poszukiwał dodatkowych informacji nt. książki, zapraszam na oficjalną stronę "Dziewczyn z Hex Hall".

*   *   *

Wynik losowania:

Gratuluję:)

Proszę, aby osoba wylosowana przesłała na m1b1m1m@gmail.com swój adres pocztowy, który przekażę Wydawnictwu Otwarte.

Komentarze

sabinka.t1 pisze…
Nigdy jakoś nie przepadałam za fantasy , jednak przekonałam się czytając "Grę o Ferrin " Katarzyny Michalak, nie tylko magia, ale zamki , kostiumy coś co lubię , ta tez się fajnie zapowiada.
Pozdrawiam ciepło:)
Malineczka74 pisze…
Zgłaszam się do losowania-pozdrawiam
izusr pisze…
Ja też się zgłaszam :)
Sheila pisze…
Zgłaszam się i liczę na szczęście ;)
miffy pisze…
Ja również zgłaszam się :) Moja siostrzenica byłaby nią oczarowana!
Gosia Bojarun pisze…
Zgłaszam się również!
Odcień purpury pisze…
Ja również chętnie się zgłaszam :)
KassWarz pisze…
zgłaszam sie chętnie bo mnie bardzo interesuje ta książka:)
karus96 pisze…
Chętnie się zgłoszę :)
applebembihite pisze…
O, to ja również :)
słowoczytane pisze…
Byłam już na stronie i podnoszę rękę do góry :)
Iza pisze…
zgłaszam się!
adziocha pisze…
Też się chętnie zgłoszę:)
Ach pisze…
zgłaszam się :)
grendella pisze…
Zgłaszam się, akurat potrzebuję niewymagającej lektury :)
Bluejanet pisze…
Moze szczescie mi dopisze :D
Bazyl pisze…
Nie dla siebie, ale spróbuję szczęścia :D
toska82 pisze…
I ja się zgłaszam :)
Edyta pisze…
Zgłaszam sie :D
Beata pisze…
Chętnie spróbuję szczęścia :)
Nyx pisze…
To ja też się zgłaszam ;)
Paulina Olczak pisze…
Zgłaszam się również. ;)
Julia pisze…
Ja chętnie przeczytałabym tą książkę, Harry Potter przeczytany i niedawno była powtórka pierwszych 2 tomów z dzieckiem:) Lubie takie klimaty
Anonimowy pisze…
moje córki na pewno chętnie by tę książkę widziały w swojej biblioteczce
k3 pisze…
Moje zgłoszenie jest dwudzieste piąte. Ostra konkurencja - Jak zwykle na tym blogu:)
Anonimowy pisze…
Mercer świadomie odwołuje się do Pottera - w rozmowach ekipy z Hex Hall pojawiają się nawet postaci z książek o czarodzieju z blizną, np. Hagrid.
Monika Badowska pisze…
Anonimowy,
no wiem, że przywołuje Hagrida. Ale zastanawiałam się, czy od początku zamysłu pisarskiego autorki miała być to inna wersja opowieści o Harrym, czy może na pewnym etapie pisania okazało się, że książka odwołuje się do literackiego wzorca i wówczas sensowne stało się zironizowanie tego i podsunięcie czytelnikom tropów ukazujących bezpośrednie powiązania obydwu książek.
Anonimowy pisze…
Proszę wybierz mnie ja KOCHAM książki proszę , proszę , PROSZĘ!!! To mój email gosia.niewazne1@wp.pl

Popularne posty z tego bloga

Konkurs na Blog Roku

Wczoraj ów konkurs wkroczył w kolejny etap. Za nami czas zgłaszania blogów, przed nami czas głosowania na te, co zgłoszone, a po południu 22 stycznia najpopularniejsze blogi oceniać będzie Kapituła Konkursu. Aby zagłosować na bloga, którego właśnie czytacie należy wysłać sms-a o treści E00071 (e, trzy zera, siedem, jeden) na nr 7144. Taki sms kosztuje 1,22 zł. Szczegóły konkursu: http://www.blogroku.pl/

Spacer po Sudetach, czyli kilka słów podsumowania.

Wyruszyłam ze Świeradowa Zdroju i z każdym krokiem oddalającym mnie od centrum i hałasu dobiegającego z okolicznych budów czułam się coraz lepiej. Cisza i pustka to zdecydowanie przestrzeń mi sprzyjająca. Oczy mi ciągnęło do błyszczących kamieni pod nogami, a całą sobą dostrajalam się do otaczającego mnie lasu. Im głębiej w Izery, tym więcej rowerzystów, ale urok Hali Izerskiej i obserwacja ludzi zajadających się popisowym daniem Chatki Górzystów nastrajały mnie bardzo pozytywnie. Gdy przy Stacji Turystycznej Orle okazało się, że będę spała w starym drewnianym domu, sama w wieloosobowym pokoju, uśmiechnęłam się szeroko. Obejrzałam wystawę, zjadłam niezbyt ciepłą acz smaczną zupę i zakończyłam długi dzień. Dzień kolejny okazał się być jeszcze dłuższy. W Jakuszycach o moje dobre nastawienie zadbała kawa w hotelowej restauracji i piękna droga przez las tuż za Jakuszycami. Karkonoski Park Narodowy rozpoczął się kaskada wodną, przy której można przycupnąć, by kupić bilet. Chwilę

Paweł Beręsewicz. Kiedy chodziłem z Julką Maj.

Wydane przez Wydawnictwo Literatura Książka Pawła Beręsewicza wprawiła mnie w dobry nastrój. Opisując pierwsze drżenia serca, pierwsze zakochanie z punktu widzenia piętnastoletniego Jacka Karasia Autor dokonuje wyłomu - bodaj pierwszy raz mam szansę przeczytać, jak reaguje nastolatek szykując się na randkę, co i czy w ogóle mówi rodzicom o swojej dziewczynie i czy tylko dziewczyny martwią się o to, w którą stronę skierować nos przy pocałunku. Jacek Karaś, którego czytelnicy mieli okazję poznać w książce " Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek ", kończy gimnazjum i w ostatniej klasie dostrzega niezwykły urok swojej klasowej koleżanki, Julki Maj. Zdobywając się na straceńczą odwagę pyta Julkę, czy zechciałaby być jego dziewczyną. Później, wbrew temu, co myślał Jacek, bywa trudniej - nagle trzeba myśleć o wielu sprawach, nad którymi nigdy nie było powodu się zastanawiać, funkcjonować w inny niż dotychczas sposób. Cenię sobie ostatnie rozdziały powieści. Nie powiem nic więcej - czytaj