J. Maarten Troost. Zagubiony w Chinach.

Wydane przez
Wydawnictwo Dolnośląskie

Seria z Różą Wiatrów spodobała mi się na tyle, by z dużą niecierpliwością czekać na kolejne książki z charakterystycznym symbolem. Aby przyjemność lektury rozłożyć w czasie, zostawiłam relację z podróży po Chinach na później. Później własnie nastąpiło i oto przedstawiam historię o tym jak Holendro-Czech podjął próbę zgłębienia istoty Chin.

Maarten i Sylvia mieszkali w miejscu, które chcieli opuścić. Szukali interesującej propozycji. Gdy ktoś podsunął im pomysł zamieszkania w Chinach, postanowili spróbować. Maarten wyruszył w podróż przygotowawczą chcąc sprawdzić, czy Chiny nadają się do tego, by zamieszkać w nich z dwojgiem małych dzieci.

Maarten Troost pojechał do Chin, by je sprawdzić i by poznać. Odwiedził duże miasta, miasta, które w jego wyobraźni były sennymi mieścinami, a które okazywały się wielomilionowymi molochami, miasteczka i rejony znane turystycznie i kulturowo polecane w przewodniku "Lonley planet".

Autor doprawia zadziwiające wydarzenia, obserwacje właściwym sobie humorem. Rozprawia się z stereotypami, przekonaniami o społeczności chińskiej, krytykuje niektóre z obyczajów, zachwyca się (tam, gdzie umożliwia to brak smogu) przyrodą. Sprawdza, próbuje, smakuje życia w Chinach i wciąż się zdumiewa,  zadziwia -  jest oszołomiony.

Opis trzymiesięcznego pobytu w Chinach pozwala nam zajrzeć za Wielki Mur. Odsłania pewne tajemnice, ale też budzi wiele pytań. Choćby to, o potęgę Chin i ich dominację nad światem.

Polecam:)

10 komentarzy:

kornwalia pisze...

Chętnie to przeczytam, lubię książki o innych kulturach.

Monika Badowska pisze...

Kornwalio,
:)

Sara pisze...

Zazwyczaj miałam doczynienia z japońską kulturą, a Chiny to może być ciekawa alternatywa:) Jak się natknę, to nie odpuszczę:)

Anonimowy pisze...

Poznałam dziewczynę .która przez trzy miesiące podróżowała na rowerze(zabranym z Polski)po Chinach i je zwiedzała.namówię ją na założenie bloga i jak to się uda przyślę link:)

Mary pisze...

okładka jest przepiękna..
Chociąz CHiny specjalnie mnie nie ciągną, to może jak kiedys trafię przeczytam. Zdecydowanie bardziej interesuje mnie Japonia.

Monika Badowska pisze...

Sara, Mary,
a ja jakoś nie mogę ani czytać nic japońskiego, ani zachwycać się kulturą...

Czekam na linka;)))

Barbara pisze...

Uwielbiam książki podróżnicze, więc i z pewnością sięgnę po ten tytuł. Zwłaszcza, że od dziecka pasjonuję się kulturą azjatycką (choć moim numerem jeden nadal jest Japonia, jeśli mówimy o Azji:).

Monika Badowska pisze...

Barbaro,
tak jak pisałam powyżej - jakoś nie mogę się przekonać do Japonii. Tym bardziej, że ostatnio - chyba z racji narastającej potęgi - Chiny pojawiają się w wielu publikacjach.

Gdzie Teraz pisze...

Koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Właśnie wróciłem z rocznego pobytu w Chinach i sam zbieram się do wydania własnej książki ;D

Zapraszam do poznania moich dwóch poprzednich postów na moim blogu:
www.gdzieteraz.blogspot.com

Monika Badowska pisze...

Życzę powodzenia!

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger