Elżbieta Dzikowska. Groch i kapusta czyli podróżuj po Polsce! Tom 2.Wydane przez
Rosikon Press

W drugim tomie swojego przewodnika Elżbieta Dzikowska zachęca czytelników, by odwiedzili Przemyśl, Sandomierz, powędrowali szlakiem Tatarów i obejrzeli mazurską ziemię, proponuje także odwiedzić Borne-Sulinowo i Wolin.

Myślę, że napisanie przewodnika jest zadaniem szalenie trudnym. Można poświęcić się w pisaniu szczegółowej historii miejsca odwiedzanego, można skupić się na poleceniu miejsc do spania, można opisać atrakcje, które zdaniem innych atrakcjami nie będą i z pewnością znają inne, ich zdaniem, lepsze.

Przewodnik Dzikowskiej jest dla tych, którzy Polskę zwiedzają podróżując autem. Przede wszystkim z racji rozmiarów. Jest również dla tych, którzy lubią wiedzieć, co w odwiedzanym miejscu było wcześniej. Autorka prowadzi nas szlakiem miejsc powszechnie znanych, alei takich, o których wie mało kto i którymi warto się zainteresować teraz, bo za kilka lat mogą przestać istnieć. Opisy bogato ilustruje fotografiami, a każdy rozdział zaczyna od wskazania opisywanego terenu a mapie i wskazania kilku, jej zdaniem polecanych, miejsc noclegowych. Bardzo podobało mi się przedstawienie sylwetek osób związanych z opisywanym regionem, choć przyznam, że zainteresowało mnie to, czym kierowała się pani Dzikowska uznając za postać najbardziej reprezentatywną dla Mazur Wojciecha Reszczyńskiego (ale pochodzę Mazur i mam skrzywione spojrzenie;)).

„Groch i kapusta” to gawęda o miejscach wartych odwiedzenia, o ludziach, z którymi warto się spotkać, o budowlach, które bez należytej troski wkrótce znikną ze szlaków turystycznych. Autorka pokazuje nam urok własnego kraju i nawołuje „dbajmy o Polskę”.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Cieszę się, że widzę tę książkę u Ciebie zrecenzowaną, gdyż marzę o wszystkich 3 tomach juz od pewnego czasu. Tylko to niebagatelny wydatek niestety. Pozdrawiam:)

Monika Badowska pisze...

Foxinoo,
marzenia się spełniają:)))

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger