Kazimierz Brakoniecki. Prowincja człowieka. Obraz Warmii i Mazur w literaturze olsztyńskiej.Wydane przez
Wydawnictwo Borussia

W swojej opowieści autor przedstawia historię literatury regionalnej, oczywiście tej dotyczącej dawnych Prus.


Wg Erwina Kruka Mazury to święta ziemia plemienna, której początki zanurzone są w pogańskiej tradycji Prusów, a kresy w mitycznej Północy.

Warmia i Mazury pozostały najbiedniejszym regionem w Polsce o najwyższym wskaźniku bezrobocia, który charakteryzuje się mało aktywnym, rewindykacyjnie nastawionym plebejsko-drobnomieszczańskim elektoratem, który cierpni na chorobę zwaną utratą nadziei na lepszą przyszłość z oligarchiczną władzą; osamotnionym regionem, który zachwalany - nie tylko przez literatów peerlowskich - jako raj dla myśliwych i wedkarzy , serdecznie opiewany w błyskotliwych lirykach i piosenkach żeglarsko-wakacyjnychnie jest dobrą, bliską ojczyzną dla najbardziej zdeterminowanych, najambitniejszych młodych ludzi, którzy przyszłości szukają w Warszawie, Poznaniu czy Berlinie.

(...) wyobrażaliśmy sobie to miasto jako tradycyjną i zachowaną raczej w dobrym stanie uniwersytecka siedzibę Kanta, a ujrzeliśmy sowiecki Kaliningrad, zmasakrowane wojną i latami komunizmu miasto.

Zajmuje się też poczuciem tożsamości narodowościowej u mieszkających na Warmii i Mazurach:


Jestem...
Białorusinką. Noszę bardzo szlachetne
tatarskie
nazwisko (mój pra... dziad dzielnie walczył
razem z Sobieskim). Inny pra... dziad
był Niemcem.
Jedna z pra... babek biegle władała
jidisz.
Piszę po polsku. Czytanie
po białorusku
sprawia mi wielką przyjemność.
Jestem Polką!
Modlę się w cerkwi.
Tamara Bołdak - Janowska

 

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Uwielbiam czytać i śmiało mogę o sobie powiedzieć, że w tej mierze wychodzę poza średnią krajową. Kiedyś założyłam swoje miejsce w sieci, na którym chcialam polecać innym to, co sama przeczytałam. Nie starczyło mi zapału (ale może kiedyś tam wrócę). Ta strona będzie dla mnie inspirację
Ola

Monika Badowska pisze...

Olu,
bardzo mi miło. Pozdrawiam:)

Copyright © Prowincjonalna nauczycielka , Blogger